Wyboru dokonano jednogłośnie w dniu 9 czerwca br. podczas posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia. Przy okazji wyboru podkreślono m.in. wkład r.pr. Marii Ślązak w otwarcie organizacji na kraje Europy Wschodniej i Azji Centralnej. Wiceprezydentem AEA-EAL wybrano dr. Christopha von Wilcken.

Czytaj: Maria Ślązak prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Prawników AEA-EAL>>
 

Europejskie Stowarzyszenie Prawników AEA-EAL – międzynarodowa organizacja prawnicza z siedzibą w Brukseli założona w 1986 roku. Skupia profesjonalnych prawników i prawnicze samorządy zawodowe z krajów europejskich. Krajowa Izba Radców Prawnych jest członkiem AEA-EAL od 1996 roku – była to pierwsza międzynarodowa organizacja prawnicza, której członkiem został samorząd radców prawnych. AEA-EAL organizuje specjalistyczne konferencje, seminaria i webinaria. 

 

Maria Ślązak ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1983 została radcą prawnym. Prowadzi kancelarię radcy prawnego w Starogardzie Gdańskim oraz w Warszawie. Jest arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej oraz arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan.

W latach 2003 – 2016 była członkiem Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych, w latach 2013 – 2016 wiceprezesem samorządu radców prawnych. W latach 2011 – 2014 pełniła funkcję wiceprezydenta Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE, a w 2014 roku została wybrana pierwszym polskim prezydentem CCBE. 

W 2011 otrzymała odznaczenie ministra sprawiedliwości za zasługi dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dwukrotnie w 2012 i 2016 otrzymała nagrodę Złoty Paragraf Gazety Prawnej dla najlepszego radcy prawnego. W 2015 jako pierwszy cudzoziemiec otrzymała nagrodę im. Laursab Andronikashvili przyznaną przez Adwokaturę Gruzji.