Z czwartkowym orzeczeniem ETS nie zgadza się samorząd radców prawnych. – Wyrok ten jest zdumiewający w świetle argumentacji, którą przedstawił polski rząd i my- twierdzi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Zdaniem prezesa Bobrowicza radcowie prawni  zatrudnieni na podstawie umowy o pracę są tak samo niezależni jak pozostali członkowie samorządu radcowskiego.
- Przypominam, że wyrok dotyczy jedynie interpretacji art. 19 statutu Trybunału i w żaden sposób nie może dotyczyć oceny kwestii niezależności polskich radców prawnych, czy też kwestii reprezentacji stron przed polskimi sądami. Wynika to jasno m. in. z wystąpienia przedstawiciela Komisji Europejskiej na rozprawie. Samorząd radców prawnych jest pełnoprawnym członkiem CCBE - organizacji zrzeszającej stowarzyszenia i adwokatury europejskie - gdzie zasada niezależności jest podstawowym warunkiem przynależności. W tym kontekście zastanawiające jest, jak daleko może posunąć się Trybunał w swej autonomicznej interpretacji przepisów prawa UE, z całkowitym pominięciem krajowych porządków prawnych. Wyrok Trybunału stanowi niezrozumienie specyfiki statusu polskiego radcy prawnego i przyjąłem go z wielkim rozczarowaniem – komentuje Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Wyrok>>

Źródło: e-kirp