Jak zapewnia NIK, żadna z nadesłanych skarg nie pozostaje bez rozpoznania przez Izbę, bądź jeżeli nie leży to w jej kompetencji – przekazana do właściwych służb i bądź inspekcji. W ten sposób 345 skarg stało się podstawą do już przeprowadzonych bądź dopiero planowanych kontroli. Wykryte w ten sposób nieprawidłowości opiewają jak dotąd na sumę ponad 336 milionów zł.
Sygnały o nieprawidłowościach pochodzą głównie od zwykłych obywateli, chociaż coraz częściej pojawiają się informacje ze strony przedstawicieli zakładów pracy, wspólnot mieszkaniowych i gmin. Sygnały o źle funkcjonujących mechanizmach w państwie płyną również od parlamentarzystów, eurodeputowanych, radnych oraz członków różnych związków i stowarzyszeń.
Skargi dotyczą przede wszystkim funkcjonowania organów i urzędów administracji publicznej, lecz także nadużyć gospodarczych i marnotrawienia środków publicznych. Nie brak też informacji o nieprawidłowościach związanych z działaniami wymiaru sprawiedliwości, edukacją, nauką i kulturą, gospodarką mieszkaniowej, komunikacją, a także rentami i emeryturami.
Na podstawie: www.nik.gov.pl

Artykuł pochodzi z Serwisu Samorządowego www.lex.pl/samorzad