Komisja nadzwyczajna Przyjazne Państwo skierowała do laski marszałkowskiej projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw, który ma na celu wprowadzenie możliwości zostawiania listów poleconych wysłanych przez organy administracji publicznej i sądy w skrzynkach adresatów będących osobami fizycznymi. W takim przypadku listonosz sam wypełniałby zwrotne poświadczenie odbioru, wpisując tam datę doręczenia.
Taki sposób doręczania pism będzie możliwy tylko wówczas, gdy adresat złoży wcześniej w tej sprawie u operatora pisemny wniosek i wskaże nadawców, od których przesyłki polecone mogą być wrzucane do jego skrzynki. Wniosek będzie wiązał tylko tego operatora, u którego adresat go złożył.
Autorzy projektu zwracają uwagę na duże oszczędności, jakie przyniesie zmiana sposobu doręczania pism, a to dzięki temu, że nie trzeba już będzie po raz drugi doręczać pisma adresatowi, którego za pierwszym razem listonosz nie zastał. Z kolei prawnicy zwracają uwagę na negatywne skutki, na które mogą zostać zarażeni adresaci, gdy uchybią terminowi liczonemu od dnia pozostawienia pisma w skrzynce. Tylko od uczciwości listonosza zależeć będzie, czy na zwrotnym poświadczeniu odbioru wpisze tę samą datę, w której nastąpiło faktyczne doręczenie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna