Sprawą zajmue się obecnie sejmowa podkomisja stała do spraw instytucji finansowych, która rozpatruje projekt nowelizacji ustawy - prawo bankowe, ustawy BGK i ustawy o funduszach inwestycyjnych. Część posłów z podkomisji zapowiedziała zgłoszenie poprawki mającej na celu likwidację instytucji bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE).
Jak przypominają autorzy opinii Lewiatana na ten temat, dyskusja na temat słuszności istnienia i konstytucyjności BTE toczy się już od wielu lat. Efektem sporów były m.in. dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w których uznał on, że instytucja BTE nie jest niezgodna z konstytucją RP. - Trybunał słusznie zauważył, że wystawienie BTE nie zamyka drogi do sądu i nie uniemożliwia domagania się przez dłużnika banku merytorycznego rozpoznania sprawy. Służy temu powództwo przeciwegzekucyjne przewidziane w art. 840 § 1 pkt. 1 k.p.c.. Na tej podstawie dłużnik banku może podnieść wszelkie zarzuty materialno-prawne dotyczące wierzytelności banku. Mogą to być zarzuty powstałe przed wystawieniem BTE, przed i po wydaniu klauzuli wykonalności. W szczególności może zarzucać nieistnienie roszczenia, istnienie wierzytelności w mniejszej od żądanej przez bank wysokości a także brak wymagalności roszczenia - mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert PKPP Lewiatan.
Z kolei całkowita likwidacja BTE nie będzie, zdaniem ekspertów PKPP Lewiatan, korzystna ani dla klientów, ani dla banków. Z dużym prawdopodobieństwem banki wymagać będą od kredytobiorców dobrowolnych oświadczeń o poddaniu się egzekucji, składanych w formie aktu notarialnego na podstawie art. 777 § 1 pkt. 4)-6) k.p.c., co z kolei spowoduje zwiększenie kosztów kredytów. - Innymi słowy, jedynym praktycznym skutkiem zmiany wynikającej ze zgłoszonej poprawki będzie obciążenie klientów banków wysokimi opłatami notarialnymi za oświadczenia o poddaniu się egzekucji, za które obecnie nie płaci nic - czytamy w opinii.
Lewiatan: likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego nie ułatwi życia klientom banków
Likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego nie będzie korzystna ani dla klientów, ani dla banków. Prawdopodobnym skutkiem takiej zmiany będzie konieczność poszukiwania przez banki innych sposobów zabezpieczenia wierzytelności - uważa PKPP Lewiatan.