Zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy zmiany wynikają z konieczności uregulowania spraw związanych z umiejscowieniem urządzeń do przesyłu energii elektrycznej. Coraz częstsze obecnie awarie sieci elektroenergetycznych, spowodowane przez przewracające się drzewa i krzewy, powodują duże utrudnienia dla odbiorców prądu. Brak dostaw energii stanowi poważne zagrożenie dla funkcjonowania miejscowości i regionów.
Projekt przewiduje, że decyzję w sprawie ustanowienia służebności drogowej lub służebności przesyłu będzie podejmował właściwy miejscowo leśniczy za zgodą dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Za ustanowienie służebności przesyłu będzie przysługiwać wynagrodzenie. Jego wysokość określono jako równowartość podatków i opłat ponoszonych przez PGL Lasy Państwowe za grunty wyłączone z produkcji leśnej, na których znajdują się urządzenia przesyłu energii. Nie przewiduje się wynagrodzenia za ustanowienie służebności drogi.
Zmiany w ustawie o ochronie przyrody dotyczą umożliwienia właścicielom urządzeń przesyłu, w tym również tym, którzy nie posiadają tytułu własności do nieruchomości, na której te urządzenia się znajdują, do wystąpienia z wnioskiem o usunięcie znajdujących się na danym terenie drzew i krzewów. Ich usunięcie mogłoby się odbyć bez zgody właściciela nieruchomości.
Za wycięcie drzew i krzewów z terenów, na których znajdują się urządzenia przesyłowe, właściciel terenu może otrzymać obligatoryjne odszkodowanie. Jego wysokość będzie ustalana na drodze umowy pomiędzy właścicielem urządzeń przesyłowych, a właścicielem nieruchomości.