Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że inicjatywa Komisji Europejskiej zobowiązała państwa członkowskie, w tym Polskę, do redukcji o 25 proc. obciążeń administracyjnych do 2012 r. - My jesteśmy w stanie to zrobić w krótszym czasie. Będziemy korzystać z doświadczeń KE i innych krajów unijnych - podkreślił wiceszef rządu. - Nowe przepisy powinny być oceniane już na etapie tworzenia, pod kątem ich przydatności dla przedsiębiorców i obywateli - wyjaśnił wicepremier.

Dodał, że najwięcej zmian wymagają przepisy dotyczące prawa pracy, ochrony środowiska, usług turystycznych, działalności gospodarczej oraz prawa probierczego. - Przykładem nadmiernej biurokracji jest raportowanie co kwartał do ZUS w kwestiach związanych z zatrudnieniem. Jeśli zmniejszymy ilość sprawozdań do jednego w roku, to otrzymamy 75 proc. mniej obciążeń w tej dziedzinie - wyjaśnił szef resortu gospodarki.|
Wicepremier Pawlak powiedział, że Ministerstwo Gospodarki realizując Strategię Lizbońską, zwraca uwagę na trzy obszary: aktywne społeczeństwo, innowacyjną gospodarkę i sprawne instytucje.
Żyjemy coraz dłużej. Aby sprostać potrzebom współczesności, musimy podejmować działania zmierzające do wydłużenia aktywności zawodowej obywateli - powiedział wicepremier.

Zdaniem wiceszefa rządu innowacyjna gospodarka to szansa Europy na zachowanie wysokiej pozycji w globalnej rywalizacji. - Musimy postawić na wiedzę i nowoczesne technologie - podkreślił Waldemar Pawlak. Wyjaśnił, że olbrzymie znaczenie dla poprawy sytuacji ekonomicznej i społecznej mają także sprawne instytucje. - Ważna jest poprawa funkcjonowania urzędów centralnych i samorządów - powiedział wicepremier.
W konferencji i panelach dyskusyjnych wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Komisji Europejskiej, Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej oraz firm konsultingowych: Capgemini, Deloitte i Ramboll.

Podczas konferencji "Mniej biurokracji, więcej biznesu" zaprezentowano działania Komisji Europejskiej i polskiego rządu na rzecz zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla firm. Celem projektu, którego realizację Komisja Europejska powierzyła konsorcjum Capgemini, Deloitte i Ramboll Management jest pomiar kosztów administracyjnych, które przedsiębiorcy ponoszą w związku ze stosowaniem prawa wspólnotowego oraz identyfikacja możliwości ich zmniejszenia. Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Gospodarki i Komisja Europejska.

Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki