W Polsce od 6 czerwca 2009 r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy z 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649) obowiązuje system nadzoru publicznego nad wykonywaniem zawodu przez biegłych rewidentów i działalnością firm audytorskich. W tym celu powołany został nowy, niezależny organ nadzoru publicznego - Komisja Nadzoru Audytowego (KNA). Podstawowe zasady działania KNA jak i przebieg kontroli określa sama ustawa. Na Ministra Finansów nałożony został jednak obowiązek uszczegółowienia regulacji, tak by zapewnić sprawną realizację kontroli i udział kontrolowanego w czynnościach kontrolnych.
Cele, o których mowa zapewnić ma przede wszystkim:
- wprowadzenie instytucji programu kontroli (§ 3 rozporządzenia),
- wskazanie warunków i środków, jakie powinna mieć zapewniona osoba przeprowadzająca kontrolę (§ 7 rozporządzenia),
- dookreślenie formy dokumentowania przez osobę przeprowadzającą kontrolę dokonywanych czynności kontrolnych (§ 8 rozporządzenia),
- określenie zasad dokumentowania przez osobę przeprowadzającą kontrolę przebiegu i wyników czynności kontrolnych (§ 11 rozporządzenia).
Przepisy rozporządzenia stosuje się także do kontroli przeprowadzanych przez Krajową Komisję Nadzoru (organ Krajowej Izby Biegłych Rewidentów) nad przestrzeganiem przepisów i procedur związanych z wykonywaniem czynności rewizji finansowej przez biegłych rewidentów oraz działalnością podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Tu kontrole przeprowadzają kontrolerzy zatrudnieni w Krajowej Izbie Biegłych Rewidentów, a w niektórych przypadkach także wizytatorzy będący biegłymi rewidentami.
(Dz. U. Nr 16, poz. 83).