To efekt zmiany przepisów, które zmieniały zasady ogłoszenia takiego bankructwa. Podczas obowiązywania poprzedniej ustawy takich upadłości było niespełna 60 w okresie kilku lat. Dlatego tamte przepisy były zostały uznane na martwe. Zmiana spowodowała, że obecnie łatwiej ogłosić upadłość konsumencką i z miesiąca na miesiąc przybywa takich przypadków.
Częściej upadłości ogłaszano w stosunku do kobiet (57,29%) niż mężczyzn (42,71%). Najwięcej upadłości ogłoszono na Mazowszu 25,90%, Śląsku 10,98% i w Wielkopolsce 9,33%.
Najmłodsza osoba w stosunku do której ogłoszono upadłość to 11 letni Jarosław (przejęciu spadku). Ogłoszenie upadłości przez osobę nieletnią jest wyjątkową sytuacją i w przyszłości nie powinno mieć miejsca. Nowelizacja przepisów dotyczących dziedziczenia gwarantuje spadkobiercom obejmowanie spadków bez długów.
Najstarsza osoba w stosunku do której ogłoszono upadłość 86 letnia p. Regina, a średnia wieku to 49 lat. Najwięcej upadłości dotyczy ludzi w wieku 30-39 lat 25,15% oraz 40-49 lat 24,90% .
Jak szacuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w 2016 roku liczba upadłości konsumenckiej miesięcznie może być już liczona w setkach. O tym czy tak będzie, zadecyduje sytuacja dłużników wobec, których ogłoszono upadłość.
Upadłość konsumencka. Wzory pism, orzeczeń z komentarzami>>>