Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o prawie pomocy w postępowaniu w sprawach cywilnych prowadzonym w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz o prawie pomocy w celu ugodowego załatwienia sporu przed wszczęciem takiego postępowania oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Ustawa po wejściu w życie (planowanym na czerwiec 2011 r.) umożliwi pełne stosowanie w Polsce rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych. Przepisy ustawy, w połączeniu z ww. rozporządzeniem, uproszczą i przyspieszą dochodzenie oraz egzekwowanie przez wierzycieli roszczeń alimentacyjnych z zagranicy, w ramach Unii Europejskiej, przy jednoczesnym zapewnieniu niezbędnej ochrony dłużnikom alimentacyjnym.
Jak wynika z uzasadnienia do projektu, n
a takich przepisach skorzystają w polscy obywatele - wierzyciele dochodzący roszczeń alimentacyjnych od dłużników przebywających za granicą, tj. na terytorium innych państw członkowskich UE. Jest to szczególnie ważne w dobie masowych wyjazdów, związanych z otwieraniem się rynków pracy w kolejnych państwach członkowskich UE, w tym perspektywą otwarcia niemieckiego rynku pracy od 1 stycznia 2011 r. Dzięki nowym przepisom orzeczenia alimentacyjne wydane w jednym państwie członkowskim UE będą wykonywane w pozostałych niemal automatycznie, bez potrzeby przeprowadzenia odrębnej procedury. Tym samym orzeczenia te będą podlegać w Polsce wykonywaniu na zasadach identycznych, jak orzeczenia wydane przez polskie sądy (wyłącznie po nadaniu im klauzuli wykonalności).
Jednocześnie wzmocniona ma być  ochrona praw dłużników alimentacyjnych, w stosunku do których wszczęto egzekucję na podstawie wadliwych orzeczeń alimentacyjnych, wydanych w innych państwach członkowskich. Dotyczyć to będzie sytuacji, gdy prawo do obrony danej osoby w postępowaniu przed sądem innego państwa członkowskiego zostało ograniczone, np. z powodu niedoręczenia pozwu lub innych niezależnych od niej okoliczności. Według nowych regulacji, polscy wierzyciele dochodzący za granicą roszczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci w wieku do 21 lat uzyskają tam prawo do bezpłatnej pomocy prawnej w związku z dochodzonymi i egzekwowanymi alimentami. 
Natomiast
 wyznaczone przez każde z państw członkowskich UE organy administracyjne ułatwią wierzycielom dochodzenie roszczeń alimentacyjnych za granicą. Specjalne urzędy będą uzyskiwać informacje niezbędne do skutecznego dochodzenia praw wierzycieli, np. informacje o miejscu zamieszkania dłużnika, informacje o jego dochodach i sytuacji finansowej, itd.