Książka podzielona jest na pięć części. W pierwszej na temat etyki zawodowej wypowiadają się przedstawiciele władz samorządów zawodów prawniczych. Omówiono w niej sposoby, jak kształtować postawy etyczne swoich członków oraz problemy, z jakimi boryka się środowisko po szerszym otwarciu dostępu do zawodu. Druga część to rozważania teoretyków i praktyków prawa na temat świata wartości prawników. Kolejna część porusza problemy związane z powodzeniem zawodowym prawników. W części tej opublikowano analizę badań na temat wizji sukcesu zawodowego studentów i absolwentów prawa, które przedstawiła autorka badań – doc. dr Elżbieta Łojko, prodziekan WPiA UW. W czwartej części spisano dyskusję, która odbyła się na zakończenie konferencji. Ostatni rozdział zawiera eseje historyczne na temat zawodu adwokata i radcy prawnego – autorstwa Eugeniusza Waśkowskiego – Zadanie i znaczenie adwokatury oraz Tadeusza Sławka – Kilka uwag o zawodzie radcy prawnego. Podczas konferencji teksty te odczytał znany polski aktor Olgierd Łukaszewicz.

Publikację zamyka wystąpienie adw. Andrzeja Michałowskiego, wiceprezesa NRA i p.o. prezesa poprzedniej kadencji NRA, pomysłodawcy konferencji. Jego ostatnie zdanie odpowiada na pytanie postawione w tytule konferencji i publikacji. (…) Czy pomiędzy powodzeniem zawodowym, a wartościami istnieje jakiś kompromis? Nie. Nie ma kompromisu – to wynika z naszej dzisiejszej konferencji. Jednak znak zapytania jest nie tylko pewnego rodzaju prowokacją, ale także zwróceniem uwagi na coraz większą trudność w przekonaniu klientów i siebie, że adwokatura i radcy prawni to nie tani dyskont, ale i nie ekskluzywny butik. Także nie szafa, którą można wedle własnego widzimisię dowolnie otwierać i przestawiać…
W książce znalazły się  również jedne z ostatnich publicznych wystąpień adw. Joanny Agackiej-Indeckiej, prezes NRA oraz adw. Stanisława Mikke, redaktora naczelnego Palestry, którzy pół roku później zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Ich pamięci również poświęcona jest publikacja.
Do publikacji dołączono płytę CD z zapisem video.

Jak przypomina Joanna Sędek,szefowa biura prasowego NRA, organizatorami konferencji byli: Naczelna Rada Adwokacka, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie i Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie.