Proboszcz parafii rzymsko-katolickiej poskarżył się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z 4 listopada 2022 r. Inspektor ten bowiem nakazał zaprzestania prowadzenia pochówków na części cmentarza ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców.

 

Odrzucenie skargi proboszcza

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 26 kwietnia 2023 r., odrzucił skargę proboszcza. 

Czytaj też:  Ksiądz ubrany w szaty liturgiczne nie jest przedmiotem czci religijnej

Sąd I instancji wskazał, że do wniesionej skargi strona załączyła pełnomocnictwo podpisane przez księdza Adama K. W związku z tym wezwano pełnomocnika skarżącej parafii do usunięcia braku formalnego skargi przez nadesłanie dokumentu, z którego wynika upoważnienie do reprezentowania parafii i podpisania pełnomocnictwa procesowego w oryginale lub uwierzytelnionej kopii.
Strona w odpowiedzi wniosła uwierzytelnioną kopię pełnomocnictwa procesowego podpisaną przez księdza Adama K., opatrzoną dodatkowo pieczęcią, z której wynikało, iż ks. Adam K. to proboszcz parafii.  


Brak aktu powołania na funkcję

Sąd I instancji stwierdził, że strona skarżąca nie uzupełniła braku formalnego skargi w terminie wynikającym z daty doręczenia. Chodziło o to, że pełnomocnik strony nie nadesłał dokumentu, z którego wynikałoby upoważnienie do działania w imieniu parafii, np. aktu powołania na funkcję proboszcza parafii.
Proboszcz złożył zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale bez skutku. Sąd je odrzucił. Sąd II instancji powołał się na ustawę z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP. Według tych przepisów kościelne osoby prawne nabywają osobowość prawną z chwilą powiadomienia właściwego organu administracji państwowej o ich utworzeniu przez władzę kościelną, jeżeli ratyfikowane umowy nie stanowią inaczej. Odpis powiadomienia, z umieszczonym na nim potwierdzeniem odbioru, jest dowodem uzyskania osobowości prawnej.
Stosownie natomiast do przepisu art. 14 wskazanej ustawy, o powołaniu i odwołaniu osoby sprawującej funkcje organu osoby prawnej władza kościelna powiadamia właściwy organ administracji państwowej. Powiadomienie obejmuje imię i nazwisko, obywatelstwo oraz miejsce zamieszkania danej osoby. Potwierdzają to także przepisy Konkordatu. 
Tak więc wydanie stosownego aktu przez władzę kościelną jest warunkiem wystarczającym dla uznania osoby powołanej przez władze kościelną jako osoby reprezentującej parafię na zewnątrz (wyrok NSA z 25 sierpnia 2017 r., sygn. akt II GSK 1974/15).
W tej sprawie, gdzie wraz z wniesioną skargą takiego aktu strona – organ parafii - nie przedłożyła zasadnie wezwana została do uzupełnienia zaistniałego braku formalnego jej skargi.


Wadliwe pełnomocnictwo

- Złożona kopia pełnomocnictwa procesowego podpisana przez księdza Adama K., opatrzona pieczęcią, nie mogła zostać, jak słusznie ocenił Sąd I instancji, uznana za uzupełnienie braku formalnego skargi – orzekł NSA.
Przedłożone pełnomocnictwo nie wskazywało w jakikolwiek sposób, że wymieniony ksiądz był osobą powołaną przez odpowiednie władze kościele do pełnienia funkcji organu wnoszącej skargę parafii, a w konsekwencji nie wykazywało, iż był on uprawniony do udzielenia pełnomocnictwa adwokatowi do reprezentowania parafii w postępowaniu przed sądem.
Dokument taki, a więc dokument umożliwiający zidentyfikowanie ks. Adama K., jako osoby sprawującej funkcje organu parafii, strona załączyła dopiero wraz z zażaleniem, co było czynnością spóźnioną wobec klarownego sformułowanego wezwania do uzupełnienia opisanego braku formalnego skargi.
Zasadnie wobec tego Sąd I instancji stwierdził, że strona nie uzupełniła braku formalnego skargi w terminie wynikającym z wezwania do dokonania tejże czynności, w konsekwencji zaś niewadliwie zastosował art. 58 par. 1 pkt 3 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, nakładający na sąd obowiązek odrzucenia skargi, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie jej braków formalnych.
Orzeczenie jest prawomocne i nie podlega zaskarżeniu. 

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 września 2023 r., sygn. akt II GZ 339/23

 

Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska, Czesław Janik, Paweł Borecki

Sprawdź