- W ostatnich dwóch latach odnotowano ogromny przewrót w świecie finansów, w którym model PPP znalazł szerokie zastosowanie. Funkcjonowanie sprawnego systemu PPP jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek, a dzięki wsparciu Komisji Europejskiej dla współpracy sektora publicznego zprywatnym – jestem pewien,że uda się rozwiązać wszelkie problemy związane z współpracą w modelu PPP - mówi Mark Swindell, Partner w DLA Piper.

Partnerstwo Publiczno - Prywatne (PPP) zyskuje na znaczeniu, jako niezwykle potrzebne narzędzia finansowania infrastruktury publicznej w Europie. Do dzisiaj w ramach PPP sfinansowano inwestycje o wartości ponad 200 miliardów euro.  Do 2013 r. dzięki PPP, w sektory: transportu, opieki zdrowotnej, edukacji, ochrony środowiska zostanie zainwestowanych ponad 100 miliardów euro – wynika z raportu DLA Piper. W celu szerszego zastosowania modelu PPP w realizacji poszczególnych projektów lokalnych, Komisja Europejska przyznała w ramach europejskiego planu naprawy gospodarczej ogromne wsparcie i przyjęła polityczne wytyczne przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso, dotyczące zastosowania modelu PPP wkrajach UE.

A w Polsce? Instytut Badania Opinii GfK Polonia na zlecenie Kancelarii Prawnej Wojciechowska & Kotarba przeprowadził badanie ilościowe, którego celem była odpowiedź na pytanie, czy samorządowcy zamierzają korzystać z nowego modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego po zmianie przepisów. Przypomnijmy. 20 lutego weszła w życie Ustawa o koncesjach budowlanych, a 27 lutego weszła w życie nowa Ustawa o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym, która miała zastąpić dotychczasowe, skomplikowane i w praktyce martwe przepisy o partnerstwie. W nowej ustawie zrezygnowano szczegółowego określania zakresu i treści umowy pozostawiając te kwestie decyzji partnerów.

94 proc. badanych kierowników referatów, zajmujących się inwestycjami w urzędach miejskich, wojewódzkich, marszałkowskich oraz starostwach powiatowych przyznaje, że nigdy nie korzystało z modelu współpracy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przy realizacji samorządowych projektów inwestycyjnych. Ponad połowa ankietowanych zamierza wykorzystać nowe przepisy do prowadzenia inwestycji, przede wszystkim w infrastrukturę turystyczną (63 proc.) i sportową (56 proc.), ale aż 44 proc. badanych w ogóle nie wie o co chodzi w PPP – wynika z badań przeprowadzonych przez GFK Polonia, na zlecenie Kancelarii Prawnej Wojciechowska & Kotarba.