W opinii do skierowanego przez resort do konsultacji projektu strategii dla wymiaru sprawiedliwości KRS przypomina, że przez wymiar sprawiedliwości doktryna prawa rozumie rozstrzyganie sporów i konfliktów prawnych, w których jedną ze stron jest jednostka lub podmiot podobny. Organami wymiaru sprawiedliwości są zgodnie z art. 175 ust. 1 Konstytucji Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne i sądy wojskowe. - Zatem na gruncie konstytucji pojęcie wymiar sprawiedliwości odnosi się wyłącznie do sądów. Prokuraturę natomiast można określić jako niesądowy organ ochrony prawnej. Używanie tego terminu do innych organów i instytucji jest błędem. Wskazują na to także powszechnie przyjmowane definicje wymiaru sprawiedliwości. Autorzy strategii, jak się wydaje, odnoszą się do przyjętego w ustawie z dnia 4 września 1997 r. ustawy o działach administracji rządowej (tekst jednolity: Dz.U. z 2007 r. Nr 65, poz. 437 ze zm.) podziału tej administracji, nawiązując także do klasyfikacji zawartej w ustawach budżetowych. Rozwiązanie to jest niewłaściwe, gdyż nie respektuje przytoczonych norm konstytucyjnych - czytamy w opinii.
Przy okazji Rada krytykuje ministerstwo za ograniczony zakres konsultacji tego dokumentu. Konstytucja RP w art. 186 stanowi, że Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sądownictwa. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 12 grudnia 2012 r., K 1/12 (OTK-A 2012 nr 11, poz. 134) stwierdził, że Rada jest „konstytucyjnie umocowaną reprezentacją władzy sądowniczej”. W związku z tym Krajowa Rada Sądownictwa z zaskoczeniem dowiedziała się o tym, że w Ministerstwie Sprawiedliwości podczas czterech spotkań między marcem i lipcem 2013 r. opracowano założenia do strategii wymiaru sprawiedliwości bez wiedzy i udziału Rady. Rada zauważa, że w okresie od października 2012 r. do stycznia 2013 r. pracowały zespoły powołane przez Ministra Sprawiedliwości nad „Strategią 2020”, do których Rada została zaproszona, nie została jednak poinformowana ani o efektach ich pracy, ani zakończeniu funkcjonowania tych zespołów - napisano w opinii. Więcej>>>
KRS: prokuratura to nie wymiar sprawiedliwości
Przedstawiony przez ministra sprawiedliwości projekt stategii wprowadza zbyt szeroką definicję wymiaru sprawiedliwości. To definicja oderwana od regulacji konstytucyjnej, a ponadto wprowadza zamęt terminologiczny - stwierdza w swojej opinii Krajowa Rada Sądownictwa.