W przyjętym niedawno stanowisku w sprawie wyrażania opinii przez kolegia sądów o osobach kandydujących na stanowisko sędziego, KRS stwierdza m.in., że „w części sądów kolegia jednogłośnie negatywnie zaopiniowały kandydatów na pierwsze stanowisko sędziowskie, którzy otrzymali w pełni pozytywne, a nawet wyróżniające oceny pracy od wizytatorów tych sądów, a nadto uzyskali bardzo dobre oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego”.
W swoim stanowisku, Rada zarzuca także, że w protokołach z posiedzeń kolegiów czasami nie ma nawet wskazanych zastrzeżeń podnoszonych w stosunku do konkretnych kandydatów.
Krajowa Rada Sądownictwa ma więc wątpliwości, czy oceny kolegiów są rzetelne i obiektywne. Jak podkreślają członkowie KRS, w niektórych przypadkach „pozytywne rekomendacje otrzymują osoby o słabszych wynikach ze studiów i egzaminu sędziowskiego i ocenie pracy kandydata”.
Rada podkreśla, że w związku z tym nie zawsze może akceptować rekomenadacje samorządu sędziowskiego, mimo że zgodnie z prawem jest do tego zobowiązana.
Treść opinii KRS>>>
KRS krytykuje opinie samorządu o kandydatach na sędziów
Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że są nieprawidłowości w procedurze nominacyjnej sędziów. Zdaniem KRS zdarza się, że kolegia sędziowskie pozytywnie opiniują słabszych kandydatów, a odrzucają lepszych.