Uzgodniony z państwami członkowskimi dokument wprowadza również oznakowanie produktów z obszarów górskich.
Nowe przepisy (nr wniosku legislacyjnego: COM (2010) 733) skrócą czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o rejestrację do sześciu miesięcy. Skrócony zostanie także czas na złożenie zawiadomienia o sprzeciwie przez organ państwa lub osobę fizyczną lub prawną mającą uzasadniony interes oraz mającą siedzibę na terytorium państwa trzeciego.
Rozporządzenie zawiera zapisy umożliwiające grupom producenckim skuteczną ochronę nazw zastrzeżonych i promocję autentyczności i dobrej reputacji swoich produktów.
Producenci ubiegający się o certyfikat "gwarantowanej tradycyjnej specjalności" będą musieli udokumentować, że produkt jest w użyciu na rynku krajowym przez okres umożliwiający przekaz z pokolenia na pokolenie, nie krótszy niż 30 lat.
Rozporządzenie ustanawia dodatkową definicję jakościową stosowaną do opisu produktów pochodzących z obszarów górskich. Po roku od wejścia w życie rozporządzenia Komisja może zaproponować wprowadzenie kolejnej, nowej definicji "produktu rolnictwa wyspiarskiego".
Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie systemów zapewniania jakości produktów rolnych został przyjęty przez Komisję w grudniu 2010 roku (nr wniosku legislacyjnego: KOM (2010) 733). Jest procedowany zgodnie z procedurą współdecydowania, która zakłada, że po zaakceptowaniu projektu przez Parlament, musi być on jeszcze zatwierdzony przez Radę UE. W przypadku tego projektu akceptacja przez Radę wydaje się być formalnością - wcześniej bowiem obie instytucje doszły do pełnego porozumienia w sprawie jego postanowień.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line