W najnowszym raporcie Firmy Doradczej KPMG pt.: "Przekraczając globalne granice – Nowe wschodzące lokalizacje". Gdańsk został wskazany wśród kilkunastu najbardziej atrakcyjnych ogólnoświatowych lokalizacji dla inwestorów centrów typu IT-BPO - outsourcingu procesów biznesowych w obszarze IT. O wyborze Gdańska zadecydowała dostępność wysokokwalifikowanych specjalistów IT, stosunkowo niskie koszty pracy, dobra infrastruktura oraz atrakcyjność życia w mieście – mówi Jerzy Kalinowski, Partner w Dziale Doradztwa Gospodarczego, Firma Doradcza KPMG.

Przy wyborze lokalizacji inwestorzy biorą pod uwagę dostępność i jakość specjalistów w obszarze IT. Ważny jest niski koszt pracowników, dobra znajomość języków obcych i jakość życia w danym mieście. Kluczowe znaczenie dla inwestorów ma istnienie odpowiedniej infrastruktury tzn. sieci telekomunikacyjnej i energetycznej. Infrastrukturalnym plusem Gdańska jest także port lotniczy im. Lecha Wałęsy, którego znaczenie w regionie oraz ilość obsłużonych pasażerów wzrasta z roku na rok – podkreśla Jerzy Kalinowski, Partner w Dziale Doradztwa Gospodarczego, Firma Doradcza KPMG.

Zdaniem Firmy Doradczej KPMG obecny kryzys gospodarczy spowoduje, że w najbliższym czasie coraz więcej międzynarodowych korporacji, w ramach programów redukcji kosztów, będzie budować centra usług IT świadczące usługi na potrzeby międzynarodowych grup (tzw. centrum usług wspólnych) względnie usługi dla zewnętrznych klientów (tzw. BPO). W opublikowanym raporcie Firma Doradcza KPMG wskazuje miasta położone na wszystkich kontynentach, które są lub będą w najbliższej przyszłości najbardziej atrakcyjnymi lokalizacjami dla budowy takich centrów.

Jak wynika z analiz KPMG wśród największych atutów Gdańska, przyciągających potencjalnych inwestorów z branży IT-BPO są:

-duża liczba (ok. 1500 osób) specjalistów w obszarze IT, elektroniki i telekomunikacji, dobrze znających obce języki, które kończą co roku studia w Gdańsku i okolicach;
-nadal niezbyt duża konkurencja na rynku pracy specjalistów IT;
-niższe niż w innych największych miastach w Polsce koszty wynagrodzenia;
-dobra infrastruktura, do której dalszego rozwoju przyczynia się rozbudowa urbanistycznego projektu „Młode Miasto" oraz włączenie Gdańska do organizacji EURO 2012;
-wysoki standard życia przy stosunkowo niskich kosztach.

Gdańsk jest naszym zdaniem bardzo atrakcyjną lokalizacją, która zaczyna dopiero przyciągać inwestorów, których powinna zachęcić dodatkowo możliwość dofinansowania budowy centrum z funduszy pomocowych. Jako firma doradcza pomogliśmy już kilku inwestorom uzyskać refinansowanie ok. 50% wydatków na budowę takich centrów i widzieliśmy, że to był jeden z czynników przeważających za wybraniem lokalizacji w Polsce - twierdzi Marcin Rudnicki, Partner w Departamencie Doradztwa Podatkowego w Firmie Doradczej KPMG.

Zbigniew Libera, Partner w Dziale Audytu, Firmy Doradczej KPMG dodaje - Zachęcić inwestorów do trójmiejskiej lokalizacji powinny inwestycje w infrastrukturę, które ostatnimi czasy nabrały tempa. Budowa autostrady A1 do 2012 połączy Gdańsk z Łodzią i dalej z południową granicą Polski a pośrednio dzięki autostradzie Gdańsk ma szansę stać się jednym z najważniejszych portów przeładunkowych na morzu Bałtyckim. Może w tym pomóc głębokowodny terminal kontenerowy DCT Gdańsk i planowane inwestycje w zaplecza logistyczne min.: projekty Park Przemysłowo-Technologiczny "Maszynowa".