Rozporządzenie w sprawie konkursu na stanowisko asystenta sędziego wejdzie wżycie 28 marca br.Określa ono kwalifikacje i dokumenty, jakie powinien złożyć przyszły asystent (poz. 314).

Ponadto dokładnie określono skład komisji konkursowej. Prezes sądu powołuje komisję składającą się z trzech sędziów i wskazuje jej przewodniczącego, nie później niż na 5 dni przed terminem rozpoczęcia konkursu. Warto zaznaczyć, że członkiem komisji nie może być sędzia, który z kandydatem przystępującym do konkursu pozostaje w stosunku małżeństwa, pokrewieństwa albo powinowactwa do czwartego stopnia, w stosunku przysposobienia bądź też we wspólnym pożyciu. Członkiem komisji nie może być również sędzia, co do którego zachodzą okoliczności mogące wywołać uzasad­nione wątpliwości co do jego bezstronności przy przeprowadzaniu konkursu. Sędziowie przy powołaniu do składu komisji składają w tym przedmiocie stosowne oświadczenia.

Konkurs jest przeprowadzany w formie pisemnej. Praca konkursowa składa się z dwóch części:

- testu obejmującego 36 pytań z zakresu prawa karnego i cywilnego oraz postępowania karnego i postępowania cywilnego;

- dwóch kazusów, których rozwiązanie polega na opracowaniu projektu postanowienia sądu wraz z uzasadnieniem – po jednym z zakresu postępowania karnego i postępowania cywilnego.

Komisja przygotowuje zadania testowe i kazusy, mając na względzie konieczność oceny

wiedzy kandydatów, umiejętności stosowania przepisów prawa oraz formułowania wypowiedzi, z uwzględnieniem wymogów poprawności językowej, logiki wywodu i argumentacji prawniczej. Konkurs trwa 90 minut i odbywa się w wydzielonej sali, w warunkach zapewniających kandydatom samodzielną pracę, w obecności wszystkich członków komisji. W trakcie części konkursowej polegającej na rozwiązaniu kazusów kan­dydat może posługiwać się tekstami aktów prawnych udostępnionymi przez komisję.

Każda praca konkursowa podlega sprawdzeniu przez dwóch członków komisji. Za każde prawidłowe rozwiązanie zadania testowego komisja przyznaje 1 punkt; w przypadku dokonania przez kandydata zmian zakreślonych odpowiedzi za dane zadanie testowe komisja przyznaje 0 punktów. Każdy z kazusów komisja ocenia w skali od 0 do 6 punktów. ‍

Do zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego mogą być zakwalifikowani kandydaci, którzy uzyskali co naj­mniej 28 punktów z części testowej konkursu oraz co najmniej 8 punktów za rozwiązania kazusów.

Po zakończeniu konkursu komisja oblicza niezwłocznie liczbę punktów uzyskanych przez poszczególnych kan­dydatów i wskazuje kandydata, który uzyskał najwyższą liczbę. W razie uzyskania przez kilku kandydatów tej samej liczby punktów komisja dokonuje wyboru kandydata, biorąc pod uwagę doświadczenie w stosowaniu prawa oraz dodatkowe kwa­lifikacje wynikające z dokumentów dołączonych do zgłoszenia, przydatne do wykonywania pracy na stanowisku asystenta sędziego. Jeżeli nabór był prowadzony na więcej niż jedno stanowisko asystenta sędziego, komisja ustala listę kandydatów za­kwalifikowanych do zatrudnienia. Informację o wynikach konkursu – nazwiska kandydatów wraz z uzyskanymi punktami prezes sądu umieszcza w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie sądu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.