Spotkanie, w którym uczestniczy ponad 1300 prawników w całej Polski, zorganizowały wspólnie Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych.

Jak mówiła I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, trwa obecnie głęboki kryzys ustrojowy naszego państwa, w praktyce nie działa Trybunał Konstytucyjny, prokuratorom odebrano niezależność, podejmowane są próby uzależnienia od polityków sądów.
Prezes KRRP Maciej Bobrowicz podkreślał, że przedstawiciele zawodów zebrali się, by pokazać, że "wszyscy jesteśmy strażnikami Konstytucji RP". - Nie jesteśmy przeciw, ale "za" niezależnym sądem, niezawisłością sędziowską, prawami obywatelskimi - zaznaczył. A prezes NRA Andrzej Trela zwrócił się do obywateli, żeby nie ulegali narracji, która burzy autorytet sądów. Zburzenie tego autorytetu prowadzić będzie do anarchizacji życia publicznego. Temu zjawisku mówię "nie" - dodał adw. Trela.
Natomiast prezes SSP "Iustitia" Krystian Markiewicz  pytał czy prawnicy mają milczeć w sprawach wartości konstytucyjnych? - Nikt z tego obowiązku nie może nas zwolnić - powiedział. - Chcemy dyskutować z przedstawicielami innych władz, pozostawiamy politykę, politykom. Sprawiedliwości nie da się przehandlować za słupki w sondażach - dodał. Więcej>>

Resort sprawiedliwości reprezentował wiceminister Marcin Warchoł, a Kancelarię Prezydenta - minister Andrzej Dera. Ich wystąpienia były zakłócane przez część uczestników kongresu. Gdy Dera odczytywał fragment listu od Andrzeja Dudy, mówiący o tym, że z gwarancją niezawisłości sędziowskiej ściśle łączy się nakaz apolityczności, część uczestników kongresu przerywała mu bucząc i skandując "Konstytucja!". Część zgromadzonych unosiła wtedy w górę książeczki z tekstem ustawy zasadniczej. Z kolei gdy przemawiał wiceminister sprawiedliwości, który powiedział m.in., że środowisko sędziowskie nie oczyściło się samo i potrzebne są zmiany, większość sędziów opuściła salę.

Czytaj także:

Prezes ETS: niezawisłość sądów jedną z podstaw Unii>>
Prezes SN: trzeba będzie odbudować Trybunał i niezależność sądów>>
Uczestnicy kongresu prawników źle odebrali list prezydenta>>
 
Uczestnicy Kongresu Prawników Polskich zdecydowali, że powołają Społeczną  Komisję Kodyfikacyjną - na wzór  pierwszej założonej przez Związek Zawodowy "Solidarności" - której celem będzie wskazywanie kierunków zmian w ustawach, usprawniających wymiar sprawiedliwości. Więcej>>

Partnerem Kongresu Prawników Polskich jest wydawnictwo Wolters Kluwer Polska S.A.