Jeśli chodzi o zawód komornika, największe zmiany dotyczą egzaminu komorniczego oraz egzaminu wstępnego na aplikację komorniczą. Ten pierwszy po nowelizacji ma być wyłącznie pisemny. Zmieni się także sposób jego oceniania, zamiast punktów kandydat otrzyma ocenę. Dzięki temu kandydat zyska możliwość odwołania się od uchwały o wyniku egzaminu komorniczego do komisji egzaminacyjnej II stopnia przy ministrze sprawiedliwości. Punktacja na egzaminie wstępnym na aplikację komorniczą zostanie dostosowana do zasad obowiązujących na egzaminach na inne aplikacje prawnicze (progiem ma być zdobycie stu punktów, a nie dziewięćdziesięciu jak obecnie).
W ustawie znalazły się też zapisy dotyczące skrócenia wymaganego okresu stażu „stosowania prawa” uprawniającego do zdawania egzaminu komorniczego bez odbywania aplikacji. Po nowelizacji ma on wynosić trzy lata (a nie pięć). Zliberalizowane zostaną także przepisy dotyczące rozpoczęcia asesury komorniczej bez konieczności odbywania aplikacji i zdawania egzaminu komorniczego. Ma to ułatwić zmianę zawodu osobom, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, co - zdaniem ministerstwa - zwiększy konkurencję na rynku i pozytywnie wpłynie na sprawne prowadzenie postępowań egzekucyjnych.
Ustawa znosi także obowiązkowe badania psychologiczne, jakim poddać muszą się kandydaci na komorników. W toku prac nad projektem zaproponowano także usprawnienie nadzoru nad komornikami poprzez wprowadzenie możliwości przeprowadzenia kontroli w każdym czasie i w razie potrzeby.
Niewielkie zmiany obejmą również kandydatów na syndyków. Będą zdawać egzamin na tych samych zasadach, zniesiony zostanie jednak obowiązek składania przez nich zaświadczenia z RDN (Rejestr Dłużników Niewypłacalnych) oraz przedstawienia zaświadczeń lekarskiego i psychologicznego.