"Istnieje pilna potrzeba wprowadzenia zmian w przepisach pozwalających komornikom sądowym w sposób jednoznaczny na weryfikowanie danych dłużnika wskazanych we wniosku o wszczęcie egzekucji z danymi osoby wskazanej w treści tytułu wykonawczego" - oświadczyła KRK.
Stanowisko KRK zostało zamieszczone na stronach internetowych Rady w związku z opisywanym w ostatnich dniach w mediach przypadkiem Danuty Bińkowskiej z Sochaczewa, której komornik przez pomyłkę dokonał zajęcia rachunku bankowego ze zgromadzonymi oszczędnościami - było to niemal 28 tys. zł. W tym przypadku komornik wyegzekwował pieniądze od kobiety noszącej takie samo imię i nazwisko, i mieszkającej w tym samym mieście, ale na innej ulicy niż osoba, która zaciągnęła dług.
"Krajowa Rada Komornicza pragnie wyrazić ubolewanie z powodu sytuacji, w której znalazła się pani Danuta, albowiem niezależnie od prawnych aspektów zdarzenia, nie należy zapominać, że poniosła ona nieuzasadnioną stratę" - zaznaczyli komornicy w swoim stanowisku, które podpisał prezes KRK Rafał Fronczek.

Jednocześnie Rada oceniła, iż takie pomyłki wywołane są zbieżnością imienia i nazwiska osoby wskazanej we wniosku wierzyciela z imieniem i nazwiskiem faktycznego dłużnika. "Przyczyną kłopotów (...) są przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, które nie przewidują możliwości żądania przez komornika sądowego od wierzyciela składającego wniosek o wszczęcie egzekucji podania innych danych dłużnika, poza jego imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania" - wskazano w oświadczeniu.

"Obecny stan prawny naraża komorników na utratę zaufania publicznego, a także podważa autorytet organów państwowych stosujących prawo" - zaznaczyła KRK. Dodała, że w orzeczeniu sądu podane są jedynie imię i nazwisko, co może prowadzić do nieporozumień w procesie egzekucji należności. "Żaden przepis nie obliguje komornika do uprzedniej weryfikacji numeru PESEL dłużnika wskazanego przez wierzyciela, a jedyna możliwość sprawdzenia ich zgodności to analiza orzeczenia sądowego" - ocenili komornicy.