Nad założeniami ustawy medialnej będzie obradował dziś Komitet Obywatelski Mediów Publicznych. Pomysłodawcy ustawy ze środowisk twórczych chcą odpolitycznić media publiczne, zapewnić im trwałe, niezależne finansowanie. Ma to gwarantować jednocześnie wysoką jakość programów. Póki co założenia ustawy są na etapie konsultacji.

Twórcy chcą likwidacji abonamentu i zastąpienia go powszechnym obowiązkiem płacenia na media publiczne. Nieoficjalnie wiadomo, że zamiast abonamentu byłaby to tak zwana opłata audiowizualna w wysokości ośmiu złotych miesięcznie - płacona wraz z podatkiem PIT i CIT. Projekt zakłada także, że zarządy i rady nadzorcze publicznej telewizji i radia miałaby zastąpić rada mediów publicznych, wybierana przez Komitet Obywatelski. Byłoby to ciało określające politykę programową mediów publicznych.
W skład komitetu wchodzą między innymi Agnieszka Holland, Grzegorz Jarzyna, Wojciech Kilar i Andrzej Wajda. Założenia merytoryczne projektu mają być gotowe jeszcze w grudniu. Prawnicy powinni przerobić je na tekst ustawy w ciągu około miesiąca. Prezydent Lech Kaczyński jest gotów poprzeć projekt ustawy medialnej przygotowywanej przez środowiska twórców. Powiedział o tym Informacyjnej Agencji Radiowej prezydencki minister Paweł Wypych.