Sąd Rejonowy orzekł, że zgodnie z art. 407 ustawy Prawo naprawcze i upadłościowe (Dz.U. z 2003 r., Nr 60, poz. 535 ze zm.), wnioskodawca mający siedzibę poza granicami naszego kraju, nie miał prawa do złożenia wniosku o wtórne postępowanie upadłościowe wobec polskiej spółki.
W styczniu br., w odpowiedzi na zapytanie prawne Sądu Okręgowego w Rzeszowie, Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, iż krąg podmiotów uprawnionych do wtórnego postępowania upadłościowego zakreśla art. 407, co oznacza, że jest ograniczony wyłącznie do podmiotów, mających swoją siedzibę w Polsce - wyjaśnia mecenas Marek Musioł, z kancelarii która reprezentuje spółki Grupy Belvedere w postępowaniach sądowych przeciwko The Bank of New York Mellon.
Orzeczeniami sądów rejonowych lub okręgowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Rzeszowie oddalone zostały również inne podobne wnioski złożone w 2009 r. przez The Bank of New York Mellon wobec spółek francusko-polskiej grupy spirytusowej Belvedere/Sobieski. Spółki objęte były francuskim postępowaniem ochronnym sauvegarde.