W ogłoszonym w ubiegłym tygodniu apelu jego atorzy stwierdzają, że tworzy się druga Unia Europejska – złożona z krajów strefy euro (Pakt fiskalny, Unia Bankowa, Europejski Mechanizm Stabilności).
- Jeżeli Polski nie będzie w tej grupie państw, zostaniemy zepchnięci na margines polityczny i gospodarczy, radykalnie obniży się siła polskiej gospodarki i poziom życia Polaków - czytamy w dokumencie.
Jego sygnatariusze uważają, że obecność Polski w strefie euro powinna być strategicznym celem rządu. - Wzywamy Rząd i Parlament do podjęcia akcji publiczno-edukacyjnej oraz merytorycznej dyskusji o korzyściach i zagrożeniach wynikających z uczestnictwa w unii walutowej. Apelujemy o rozpoczęcie cyklu debat dotyczących sposobu i procesu dochodzenia Polski do strefy euro.
Apelujemy do mediów o podjęcie tej tematyki na swoich łamach i rozprawianie się z mitami dotyczącymi zagrożeń spowodowanych byciem w strefie euro (tj. wzrost cen; spadek siły nabywczej obecnych wynagrodzeń i emerytur; konieczność przeczekania, aż nasz gospodarka będzie bardzo silna etc.) - czytamy w apelu.
Więcej>>>

ProEuro to kampania społeczna BCC na rzecz szybkiego wejścia Polski do strefy euro - 17 września 2007 roku w BCC zawiązała się koalicja ProEuro. Deklarację programową podpisali m.in. komisarz Danuta Hübner, Dimitris Dimitriadis - przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Władysław Bartoszewski, ks. Adam Boniecki, Jerzy Buzek, Marek Goliszewski, śp. Bronisław Geremek, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Stanisław Kluza, śp. Stefan Meller, Dariusz Rosati. Według sygnatariuszy różne środowiska muszą zjednoczyć siły, by wesprzeć społeczeństwo w procesie integracji Polski ze strefą euro