Przewiduje to senacki projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka. W trakcie debaty w Sejmie nad tym projektem Izabela Leszczyna (PO) podkreślała, że na potrzebę poszerzenia kompetencji RPD wskazuje wieloletnie doświadczenie.
Teresa Wargocka (PiS) wskazywała na potrzebę udziału Rzecznika Praw Dziecka w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym, w sprawach skargi konstytucyjnej złożonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich, a dotyczącej praw dzieci. Zgodnie z planowanymi zmianami ma on obowiązek poinformowania o tym Rzecznika Praw Dziecka. RPD może natomiast w terminie 60 dni od otrzymania informacji z Trybunału o wszczęciu postępowania zgłosić udział w tym postępowaniu.
Sylwester Pawłowski (Lewica) zwrócił uwagę, że nowelizacja dotyczy wielu milionów młodych Polaków. Zaznaczył też, że praca RPD Marka Michalaka zasługuje na "bardzo wysoka ocenę". Piotr Walkowski (PSL) poparł projektowane zmiany. Pytał także czy rząd - wraz ze zwiększeniem kompetencji RPD - zwiększy tez budżet urzędu Rzecznika.
Zgodnie z projektowanymi zmianami RPD będzie miał prawo występowania do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie przepisów prawnych budzących wątpliwości interpretacyjne, a także wnoszenia kasacji w sprawach dotyczących dzieci.
RPD zostanie też zwolniony z kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym (kosztów nie ponoszą obecnie prokurator i Rzecznik Praw Obywatelskich). Dotyczy to zarówno postępowań publicznoskargowych (ściganych z urzędu), jak i prywatnoskargowych.
Ponadto - zgodnie z proponowanymi przepisami - RPD będzie miał obowiązek promowania i upowszechniania praw dziecka oraz metod ochrony tych praw.
RPD stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencji o Prawach Dziecka i innych przepisach prawa, z poszanowaniem odpowiedzialności, praw i obowiązków rodziców. Ma kierować się dobrem dziecka, uwzględniając fakt, że naturalnym środowiskiem dla dziecka jest rodzina. Jest wybierany na 5-letnią kadencję przez Sejm.
Kluby za poszerzeniem kompetencji Rzecznika Praw Dziecka
Wszystkie kluby parlamentarne chcą poszerzenia kompetencji Rzecznika Praw Dziecka - o składanie kasacji do Sądu Najwyższego w sprawach dotyczących dzieci oraz o jego udział w postępowaniu przed TK, gdy sprawa dotyczy dziecka.
PAP