Obecnie Poczta Polska jest jedynym operatorem świadczącym powszechne usługi pocztowe, posiadającym w dalszym ciągu status państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej firmy prywatne powinny uzyskać dostęp do rynku, głównie z uwagi na potrzebę podniesienia jakości usług świadczonych na rzecz konsumentów. Zgodnie z dyrektywa unijną uwolnienie rynku powinno nastąpić do 31 grudnia 2010 roku, Polska skorzystała z możliwości wydłużonej ochrony państwowego monopolisty, która trwać będzie do końca 2012r.
Krajowa Izba Gospodarcza z niepokojem obserwuje jednak działania legislacyjne Ministerstwa Infrastruktury związane z uchwaleniem ustawy Prawo pocztowe. Zdaniem KIG nowe przepisy w prezentowanym przez resort kształcie negatywnie wpłyną na kształtowanie się wolnego rynku usług pocztowych, poprzez m. in. nadmierne obciążenie finansowe operatorów niezależnych oraz ograniczenie dostępu do świadczenia pełnego zakresu usług pocztowych poprzez wyłączenie niektórych ich typów z katalogu usług uznanych za powszechne.
Krajowa Izba Gospodarcza uważa, że rząd powinien dążyć do stworzenia warunków prawnych, które wpłyną na poprawę jakości usług świadczonych przez Pocztę Polską i ograniczyć wadliwość jej funkcjonowania, co w opinii KIG nie zostanie osiągnięte w przypadku wejścia w życie rozwiązań proponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury.
KIG: skończyć z monopolem na rynku pocztowym
Polski rynek usług pocztowych wymaga pełnego otwarcia dla prywatnych firm, monopol Poczty Polskiej może przynieść gospodarce i samej Poczcie więcej szkód niż przystąpienie do konkurencyjnej walki o klienta - twierdzi Krajowa Izba Gospodarcza i sugeruje rządowi tworzenie warunków prawnych, które wpłyną na poprawę jakości usług świadczonych przez Pocztę Polską.