Jak zauważa autor wydanej właśnie książki pt. Kierownictwo w prawie administracyjnym, wybór takiego przedmiotu rozważań wynika stąd, że do tej pory doktrynaprawa administracyjnego raczej tę sferę omijała. I dodaje, że kierownictwo  w  administracji  publicznej  można  rozpatrywać z  pozycji różnych nauk. Może ono przede wszystkim stanowić przedmiot zainteresowania  prakseologii,  teorii  organizacji,  socjologii,  nauk  ekonomicznych, a nawet filozofii. Istotny wkład w badanie kierownictwa ma oczywiście nauka administracji.

imagesViewer

Jak podkreśla wydawca, książka całościowo omawia prawne aspekty kierownictwa w administracji stanowiącego typową relację występującą w administracji publicznej, która w przeciwieństwie do nadzoru i kontroli jest najmniej rozpoznana naukowo. Zawarte w monografii rozważania dotyczą przede wszystkim:
- istoty kierownictwa w prawie administracyjnym,
- różnorodnych stosunków między organami sprawującymi kierownictwo a podmiotami kierowanymi,
- środków kierownictwa stosowanych m.in. przez państwowe jednostki organizacyjne oraz w urzędach,
- kierownictwa w kontekście wartości prawa administracyjnego, takich jak: równość, sprawność czy jednolitość.

Według autora i wydawcy monografia jest przeznaczona dla osób zainteresowanych problematyką prawa administracyjnego ustrojowego. Może służyć również słuchaczom Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz urzędnikom administracji rządowej i samorządowej - początkującym i podnoszącym kwalifikacje.

Więcej o publikacji>>>