Dyrektywa tworzy bardziej zharmonizowany zbiór przepisów, które umożliwiają ściganie i karanie przestępstw na szkodę budżetu UE, tak by przestępcy nie wykorzystywali już różnic między krajowymi systemami prawnymi

Obecnie państwa członkowskie stosują różne podejście do kwestii ochrony unijnych środków finansowych. Nadużycie finansowe ze szkodą dla budżetu UE jest różnie rozumiane w poszczególnych krajach – to samo dotyczy kar. Wystarczy choćby jeden przykład: w przypadku kar za nadużycie finansowe istnieje duża rozpiętość w Unii Europejskiej – od braku obowiązku wymierzenia kary po 12 lat pozbawienia wolności. Także okresy, w których można prowadzić dochodzenia w sprawie przestępstw i ścigać ich sprawców, istotnie się różnią i wynoszą od 1 roku do 12 lat.

W dyrektywie (nr wniosku legislacyjnego: COM (2012) 363) proponuje się wspólne definicje przestępstw przynoszących szkodę budżetowi UE oraz minimalne kary, z karą pobawieniem wolności w poważnych przypadkach, oraz wspólne zasady dotyczące okresów, w których można prowadzić dochodzenia w sprawie przestępstw i ścigać ich sprawców (tj. okresy przedawnienia).

W propozycji Komisji zawarto definicje przestępstwa, jakim jest nadużycie finansowe, oraz innych powiązanych przestępstw, takich jak korupcja, sprzeniewierzenie środków finansowych, pranie pieniędzy lub utrudnianie procedur zamówień publicznych ze szkodą dla budżetu UE. Te wspólne definicje pomogą zapewnić jednolite stosowanie prawa przez organy sądowe w całej UE, zważywszy że karalność sprawców nadużyć finansowych wykrytych w państwach członkowskich przy wykonywaniu budżetu UE kształtuje się na poziomie od 14% do 80% (przy średniej unijnej wynoszącej 41%), w zależności od państwa członkowskiego.

Projekt dyrektywy umożliwia państwom członkowskim nałożenie minimalnej kary sześciu miesięcy pozbawienia wolności w poważnych przypadkach. Aby ułatwić odzyskiwanie środków finansowych, zawarto w nim także przepisy przewidujące konfiskatę dochodów z takich przestępstw.

Opracowanie: Rafał Bujalski, RPE WKP

Źródło: http://europa.eu/rapid, stan z dnia 13 lipca 2012 r.

Data publikacji: 13 lipca 2012 r.