Nowe technologie umożliwiają współdzielenie widma radiowego przez kilku użytkowników (np. dostawców usług internetowych) lub wykorzystanie widma dostępnego np. między częstotliwościami telewizyjnymi do innych celów.
Jednak przepisy krajowe często nie są dostosowane do nowych możliwości, co powoduje, że użytkownicy telefonów komórkowych i sieci szerokopasmowej mogą być narażeni na niską jakość usług w obliczu rosnącego popytu. Stanowi to także przeszkodę dla inwestycji podejmowanych w ramach unijnego jednolitego rynku na takich rynkach telekomunikacyjnych – informuje KE.
Zdaniem Komisji, utworzenie jednolitego rynku widma w UE mogłoby natomiast doprowadzić do wzrostu wydolności sieci telefonii komórkowej i obniżenia kosztów bezprzewodowych usług szerokopasmowych.
- Widmo radiowe jest gospodarczym tlenem, korzysta z niego każda osoba prywatna i każdy podmiot gospodarczy. Jeśli zabraknie nam widma, sieci telefonii komórkowej i sieci szerokopasmowe nie będą funkcjonowały. Jest to nie do przyjęcia – uważa unijna komisarz odpowiedzialna za agendę cyfrową Neelie Kroes.

Źródło: Euractiv.pl