KE: Polska nie stosuje unijnych standardów zwalczania zatrudniania nielegalnych imigrantów

Komisja Europejska twierdzi, że Polska nie stosuje przepisów UE dotyczących sankcji i środków wobec pracodawców wykorzystujących nielegalnych imigrantów. W związku z tym, Komisja podjęła 26 kwietnia b.r. decyzję o przyspieszeniu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wydaniu uzasadnionej opinii wzywającej nasz kraj do dostosowania przepisów krajowych do unijnego prawa w tym zakresie, co miało nastąpić do dnia 20 lipca 2011 r.

Dyrektywa 2009/52/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. przewidująca minimalne normy w odniesieniu do kar i środków stosowanych wobec pracodawców zatrudniających nielegalnie przebywających obywateli krajów trzecich (Dz.Urz.UE L 168 z 30.6.2009, s. 24) dotyczy pracodawców, którzy wykorzystują niepewną pozycję nielegalnych imigrantów i zatrudniają ich zazwyczaj na stanowiskach niskopłatnych, oferując gorsze warunki pracy. Dyrektywa chroni także prawa indywidualnych imigrantów poprzez nałożenie na pracodawców wymogu zapłaty zaległego wynagrodzenia. Dyrektywa jest głównym elementem działań UE skierowanych przeciwko nielegalnej migracji. Zakazuje ona zatrudniania nielegalnych imigrantów spoza UE, nakładając na pracodawców grzywny lub nawet sankcje karne w najpoważniejszych przypadkach. Jako że wiele osób nielegalnie przebywających na terenie UE pracuje w gospodarstwach domowych, dyrektywa ma również zastosowanie do osób prywatnych będących pracodawcami. Dyrektywa jest wiążąca dla wszystkich państw członkowskich, z wyjątkiem Danii, Irlandii oraz Zjednoczonego Królestwa.

W dniu 30 września 2011 r. władzom Polski (i Litwy) przesłano wezwania do usunięcia uchybienia (co stanowi pierwszy krok w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego). Żaden z tych krajów nadal nie podjął jednak środków niezbędnych do pełnej transpozycji przepisów UE. W związku z tym Komisja podjęła decyzję o wydaniu uzasadnionych opinii (art. 258 TFUE), formalnie wzywając obydwa państwa członkowskie do dostosowania krajowych przepisów do prawa UE.

Opracowanie: Rafał Bujalski, RPE WKP

Źródło: www.europa.eu/rapid, stan z dnia 27 kwietnia 2012 r.

Data publikacji: 27 kwietnia 2012 r.