Umowa o programie śledzenia środków finansowych należących do terrorystów, zawarta pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi, weszła w życie dnia 1 sierpnia 2010 r. Dotyczy ona przekazywania i przetwarzania danych do celów związanych z identyfikacją, śledzeniem i ściganiem terrorystów i ich sieci. Umowa zawiera gwarancje zapewniające ochronę danych obywateli UE i przewiduje regularne przeglądy „zabezpieczeń, kontroli i wzajemności postanowień”.

Drugi przegląd, zgodnie z komunikatem KE, potwierdził wyraźną wartość dodaną programu śledzenia środków finansowych należących do terrorystów w zapobieganiu terroryzmowi i w walce z nim. Coraz bardziej korzysta z niego także Unia Europejska. Program jest też w dalszym ciągu dobrze chroniony i zarządzany na podstawie zestawu skutecznych zabezpieczeń.

Wyjątkowo uderzającym przykładem podanym w przeglądzie jest sprawa Breivika w Norwegii. Dzięki informacjom z programu TFTP norwescy i europejscy śledczy, w tym Europol, w kilka godzin zidentyfikowali kanały, których Breivik użył do gromadzenia i przesuwania funduszy wykorzystanych do przygotowania brutalnych ataków. Ponadto, w oparciu o dane TFTP zgromadzone w sprawie Breivika, władze Finlandii aresztowały osobę przygotowującą podobny atak terrorystyczny zanim zdążyła ona wcielić swoje plany w życie.

Źródło: www.europa.eu/rapid,