"Biuro w Johannesburgu wzmacnia obecność Baker & McKenzie w Afryce i poszerza nasz globalny zasięg, szczególnie w branży energetycznej i na rynku zasobów naturalnych. Dzięki jego otwarciu mamy już 70 biur w 43 krajach, w tym w 12. spośród 15. krajów posiadających największe złoża zasobów naturalnych" komentuje Marcin Gmaj, partner zarządzający warszawskiej kancelarii Baker & McKenzie.
To już trzecie otwarcie nowego biura przez Baker & McKenzie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy - poprzednie dwa to Istambuł w Turcji i Doha w Katarze.
Biuro w RPA stanowią partnerzy Wildu du Plessis, Scott Brodsky, Chris Moraitis i Morné van der Merwe oraz zespół doświadczonych prawników, a wśród nich: Astrid Berman, Esme Ferreira, Amelia Heeger, Rajen Ranchhoojee, Muhammad Sader i Mike van Rensburg. Łącznie biuro zatrudnia 16 prawników i 15 pracowników administracyjnych.
Kancelaria skupia się na zagadnieniach dotyczących energii, górnictwa i infrastruktury, finansowania projektów, bankowości i rynków kapitałowych, sekurytyzacji, połączeń i przejęć oraz private equity. The Legal 500 uznał, że zespół posiada "wyróżniające się doświadczenie w obsłudze klientów z branży energetycznej".
Johannesburg jest drugim biurem Baker & McKenzie w Afryce, po Kairze, gdzie Baker & McKenzie działa od 1985 r. Prawnicy z Paryża, Londynu, Nowego Jorku, Chicago i innych biur w Europie, rejonie Azji i Pacyfiku i Ameryki Łacińskiej, którzy już od dawna doradzali przy dużych afrykańskich transakcjach w najróżniejszych branżach, w tym m.in. w branży energetycznej, zasobów naturalnych, ochrony zdrowia, informatycznej i telekomunikacyjnej czy handlowej, powitali otwarcie biura entuzjastycznie. Według czasopisma mergermarket w ostatnich czterech latach kancelaria doradzała przy większej liczbie transakcji transgranicznych w Afryce niż jakakolwiek inna czołowa kancelaria zajmującą się obsługą połączeń i przejęć.
"Przyjęcie do naszej kancelarii zespołu tak wybitnych specjalistów potwierdza nasze długoterminowe zaangażowanie w Afryce," powiedział Eduardo Leite, prezes komitetu wykonawczego Baker & McKenzie. "Jako największa gospodarka afrykańska i największy odbiorca bezpośrednich inwestycji zagranicznych Republika Południowej Afryki jest punktem wyjścia do realizacji naszych planów rozwoju działalności na kontynencie afrykańskim. Z przyjemnością witamy w naszych szeregach zespół tak wyśmienitych prawników, dzięki którym będziemy mogli jeszcze lepiej odpowiadać na zapotrzebowanie naszych klientów na obsługę prawną w tym szybko rozwijającym się regionie świata".
"Ten doświadczony i szanowany zespół wnosi specjalistyczną wiedzę i doświadczenie z zakresu zagadnień mających strategiczne znaczenie dla naszych klientów," dodał Koen Vanhaerents, prezes Baker & McKenzie na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. "Afryka posiada ogromne zasoby i potencjał, które są siłą napędową dla inwestorów afrykańskich pragnących inwestować poza Afryką i magnesem przyciągającym inwestorów do Afryki. Nowe biuro to duży krok w realizacji naszego długofalowego planu rozwoju możliwości obsługi klientów w tym regionie".
"Cieszymy się na możliwość bliskiej współpracy z naszymi nowymi kolegami, tak aby Baker & McKenzie stała się czołową kancelarią w RPA i w całym rejonie Afryki Subsaharyjskiej", powiedział Scott Brodsky, partner w nowym biurze Baker & McKenzie w RPA. "Nasz zespół w Johannesburgu oferuje klientom unikalne połączenie ogromnego międzynarodowego i branżowego doświadczenia ze znakomitą znajomością przepisów prawa obowiązujących w RPA. Działając w ramach Baker & McKenzie, będziemy mieli dostęp do ogólnoświatowej sieci i zasobów kancelarii, dzięki czemu będziemy mogli świadczyć naszym klientom w Afryce niemające sobie równych możliwości i doświadczenie".
Wildu du Plessis dodał jeszcze: "Z ofertą współpracy zgłosiło się do nas wiele wspaniałych kancelarii. Baker & McKenzie wyróżniała się dzięki swojemu ogólnoświatowemu zasięgowi, uznanej marce, profesjonalizmowi, jak również atmosferze współpracy i kalibrowi swoich prawników. Jesteśmy przekonani, że ogólnoświatowy zasięg, godny pozazdroszczenia portfel klientów, wspaniała opinia i atrakcyjna kultura pracy będą ogromną wartością dla naszych klientów, naszych pracowników i przyczynią się do naszego przyszłego sukcesu".