Krajowa Rada Radców Prawnych przeprowadziła kampanię prasową mającą na celu wskazanie skutków wprowadzenia rozwiązań proponowanych w projekcie ustawy o państwowych egzaminach prawniczych na rynek usług prawnych - poinformowala Krajowa Izba Radcow Prawnych. 

Składała się ona z pięciu niezależnych całostronicowych plakatów informacyjnych opublikowanych na łamach „Rzeczpospolitej”. Celem akcji było naglosnienie tematu niewłaściwego przygotowania doradców prawnych do wykonywania nałożonych na nich przez ustawodawcę obowiązków. Dlaczego? Doradcy prawni, w myśl proponowanych rozwiązań mogliby reprezentować swych klientów przed sądami rejonowymi, co byłoby niezgodne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Projekt nowych przepisow jest juz w Sejmie. Projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych przewiduje, iż absolwent prawa, po zdaniu egzaminu I stopnia, będzie miał niemal takie same uprawnienia do udzielania porad prawnych jak radca prawny po odbyciu 3.5 letniej aplikacji. Nowy zawód byłby wyjęty spod z rygorystycznych zasad wynikających z istoty zawodu zaufania publicznego i funkcjonowałby z pominięciem kodeksu etyki zawodowej i związanej z nią odpowiedzialności dyscyplinarnej.

- Konieczne jest ustawowe uregulowanie zarobkowego wykonywania czynności prawniczych przez osoby z wyższym wykształceniem prawniczym, nie wpisane na listę radców prawnych lub adwokatów. Projektowane rozwiązania ustawodawcze nie powinny przyznawać tym osobom możliwości zastępstwa prawnego przed organami wymiaru sprawiedliwości i trybunałami, co wynika z wyroków Trybunału Konstytucyjnego - napisano w komunikacie KIRP.

(Zrodlo: KIRP)