Zgodnie z ustawą wnioski o obniżenie opłat sąd rozpatruje "uwzględniając w szczególności nakład pracy komornika lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów". Do składanych wniosków stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, mówiące o skardze na czynności komornika. Wniosek będzie rozpatrywany przez sąd rejonowy, przy którym działa dany komornik. Stawki komornicze wynoszą obecnie 15 proc. wyegzekwowanej kwoty, 8 proc., jeśli dług jest ściągany z rachunku bankowego, z wynagrodzenia za pracę, a od 17 czerwca także świadczeń z ubezpieczenia społecznego, zasiłków dla bezrobotnych, dodatków aktywizacyjnych.
Jarosław Świeczkowski, prezes Krajowej Rady Komorniczej, już w maju zapowiedział zaskarżenie jeszcze przed wakacjami do Trybunału Konstytucyjnego wchodzących w życie 17 czerwca br. przepisów pozwalającyh na miarkowanie opłat komorniczych. 
 – Skarga jest już przygotowywana, ale musimy poczekać na wejście w życie przepisów, które chcemy zaskarżyć – mówił prezes Krajowej Rady Komorniczej.