Weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 22 grudnia 2011 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 11), określającego szczegółowy tryb postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości.

Według nowych regulacji, jeżeli dłużnik dobrowolnie nie opróżni lokalu, komornik zobowiązany jest do ustalenia, czy dłużnikowi przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia. W przypadku, gdy z ustaleń tych wynika, że dłużnik nie ma prawa do żadnego lokalu oraz nie wskazano pomieszczenia, do którego może się on przenieść, obowiązkiem komornika jest niezwłoczne wystąpienie do gminy, właściwej ze względu na miejsce lokalu podlegającego opróżnieniu, z wnioskiem o wskazanie tymczasowego pomieszczenia. Nowe przepisy obligują komornika do wysłuchania dłużnika przed dokonaniem eksmisji. Celem tej czynności jest ustalenie procedury niezbędnej do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie nieruchomości.

Do czasu wskazania przez gminę pomieszczenia tymczasowego komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności. Nie może to jednak trwać dłużej niż sześć miesięcy. Niezwłocznie po upływie tego okresu, gdy gmina nadal nie wskaże tymczasowego pomieszczenia, komornik wystąpi do niej o wskazanie noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, do której dłużnik zostanie usunięty. Przepisy stanowią również, że wykonując tytuł wykonawczy nakazujący opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo wydanie nieruchomości, przed usunięciem ruchomości niebędących przedmiotem egzekucji komornik dokonuje ich opisu.