Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie sposobu wykonywania kontroli przesyłek pocztowych stanowi wykonanie delegacji ustawowej zawartej w ustawie z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947), która wejdzie w życie z dniem 1 marca 2017 r. Obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 września 2015 r. w sprawie sposobu wykonywania kontroli przesyłek pocztowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1465) wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. 2016 r. poz. 1799) ma zachować moc do dnia wejścia w życie przepisów wydanych na podstawie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, jednak nie dłużej niż przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy. Stąd powstała konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie wykonania kontroli przesyłek pocztowych.

Dostosowanie nomenklatury do nowej ustawy

Regulacje zawarte w projekcie co do zasady powtarzają regulacje zawarte w dotychczas obowiązującym akcie prawnym, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej. Proponowane zmiany polegają wyłącznie na dostosowaniu nomenklatury dotychczasowych organów Służby Celnej do nowego nazewnictwa, wynikającego z przepisów o organach Krajowej Administracji Skarbowej.

Kontroli dokona naczelnik urzędu celno-skarbowego

W obecnym stanie prawnym kontrola przesyłek pocztowych wykonywana jest przez właściwy organ Służby Celnej. W związku ze zmianą organu wykonującego takie kontrole w projekcie wskazano, że właściwym organem jest naczelnik urzędu celno-skarbowego.

Kontrola przesyłek pocztowych

Projektowane rozporządzenie powiela regulacje dotyczące sposobu prowadzenia kontroli, zawarte w obowiązującym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 września 2015 r. w sprawie sposobu wykonywania kontroli przesyłek pocztowych. Wobec przesyłek pocztowych wprowadzanych na obszar celny Unii Europejskiej i wyprowadzanych z tego obszaru (obrót z krajami trzecimi) kontrola jest wykonywana na ogólnych zasadach przewidzianych przepisami krajowymi i wspólnotowymi. W przypadku przesyłek pocztowych, które przemieszczane są pomiędzy terytorium Rzeczypospolitej Polskiej a pozostałą częścią obszaru celnego Unii Europejskiej kontrola jest wykonywana w celu ustalenia, czy nie zostały naruszone przepisy dotyczące zakazów lub ograniczeń w obrocie oraz przepisy o podatku akcyzowym. W przypadku przesyłek pocztowych, które są przemieszczane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrola jest wykonywana w celu ustalenia, czy nie zostały naruszone przepisy dotyczące towarów, którymi obrót podlega zakazom lub ograniczeniom oraz przepisy dotyczące wyrobów akcyzowych.

Kontrola z użyciem urządzeń technicznych lub psów służbowych

W projekcie wskazano również sposób typowania do kontroli szczegółowej poprzez analizę ryzyka lub wyników kontroli dokumentów oraz kontroli wykonywanej z użyciem urządzeń technicznych lub psów służbowych. Określono również jako sposób kontroli ustalanie rodzaju, ilości i wartości towarów.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie w dniu 1 marca 2017 r., czyli w tym samym dniu co ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Rozporządzenie zostanie wydane w porozumieniu z Ministrem Cyfryzacji.