Co piąte dziecko w Polsce doświadczyło w swoim życiu przemocy fizycznej ze strony dorosłych, a 12% - wykorzystywania seksualnego (Fundacja Dzieci Niczyje, 2012 r. [Badanie A-CASI na reprezentatywnej próbie 1005 dzieci w wieku 11-17 lat zrealizowane X-XI 2012 przez FDN we współpracy z Millward Brown]). Najmłodsi nie potrafią sami się obronić, dlatego ważne jest, aby dorośli potrafili zauważać problem i odpowiednio reagować. Szczególna odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych ciąży na profesjonalistach, którzy w swojej pracy zawodowej stykają się z dziećmi i rodzicami.
Właśnie z myślą o specjalistach przygotowywana jest jubileuszowa konferencja, która w tym roku zgromadzi prawie 500 uczestników z Polski i z zagranicy. Znajdą się wśród nich m.in. pracownicy socjalni, policjanci, psycholodzy, sędziowie, prokuratorzy, lekarze, pracownicy organizacji pozarządowych i instytucji, badacze i wykładowcy akademiccy.
- Przez 10 lat organizowania konferencji "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw" dotarliśmy do tysięcy profesjonalistów. Było to możliwe dzięki doskonałej współpracy trzech podmiotów: Fundacji Dzieci Niczyje, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Przez ten czas gościliśmy kilkudziesięciu wybitnych ekspertów z całego świata, a nasze wydarzenie wpisało się w mapę najważniejszych spotkań tematycznych w Europie - mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje.
W tym roku uczestnicy będą mieli do wyboru kilkadziesiąt sesji, podczas których uznani krajowi i zagraniczni eksperci przedstawią modelowe rozwiązania zapobiegania przestępstwom wobec dzieci oraz najnowsze ustalenia empiryczne i teoretyczne dotyczące problemu.
- Miasto jest otwarte na poszukiwanie skutecznych rozwiązań służących ochronie dzieci przed przemocą - mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy - Priorytetem wśród podejmowanych działań jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, np. poprzez wsparcie rodzin w ramach lokalnych systemów profilaktyki krzywdzenia małych dzieci rozwijających się dynamicznie w dzielnicach czy realizację programu "Chronimy dzieci" w domach dziecka i żłobkach. Staramy się również zapewnić szeroki dostęp do pomocy dzieciom, które już doznały krzywdzenia, m.in. w ramach Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom Wykorzystywanym Seksualnie.
Więcej informacji o konferencji.