- Kiedy prawa człowieka, praworządność i wolność wypowiedzi są zagrożone, zagrożony jest wspólny dla nas pokój - wskazała posłanka. Iustitia została zgłoszona obok Węgierskiego Komitetu Helsińskiego oraz liderki białoruskiej demokratycznej opozycji Swiatłany Cichanouskiej. 

 

Czujemy się wyróżnieni

Stowarzyszenie na swoich profilach społecznościowych podkreśliło, że niezależnie od wyników konkursu i tego czy przejdzie do następnego etapu czy nie już czuje się wyróżnione. 

- Dostrzegana i  doceniana jest  nasza działalność  na rzecz obrony praworządności, wartości  bez której przestrzegania nie może istnieć żadna demokratyczna  wspólnota. Dziękujemy zarządowi naszego stowarzyszenia, którego pracami kieruje prof. Krystian Markiewicz i wszystkim członkom Iustitii zaangażowanym w obronę praworządności - wskazało. 

Przypomnijmy laureat nagrody zostanie ogłoszony przez Norweski Komitet Noblowski na początku października, same nominacje przyjmowane były do 31 stycznia. Prawo zgłaszania kandydatur mają m.in. członkowie parlamentów narodowych oraz rządów, a także nobliści z lat ubiegłych.

Czytaj: Iustitia protestuje przeciwko wypowiedziom prezydenta o sędziach>>