- Jak pokazują dane BIG InfoMonitor aż 2.378.523 osób w Polsce ma zaległe zobowiązania finansowe, które w sumie wynoszą 41,55 mln złotych – tłumaczy Sławomir Grzelczak, prezes zarządu BIG InfoMonitor.
Więcej: Nowa ustawa ma uprościć upadłość konsumencką>>>
- Część z nich, zwłaszcza osoby z bardzo wysokim zadłużeniem, które jest trudne do spłacenia, może skorzystać z nadchodzących zmian. Warto podkreślić, że dotychczas popularność tego rozwiązania była niewielka z uwagi na duże restrykcje oraz koszty wszczęcia postępowania upadłościowego. Nowe zasady wprowadzają możliwość upadłości układowej, co pozwoli dłużnikom na porozumienie się z wierzycielami bez konieczności utraty całego majątku. Co ważne, od nowego roku sądy będą mogły oddalić wniosek tylko w sytuacji, gdy stan niewypłacalności powstał na skutek umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa konsumenta.
Dotychczasowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej były raczej restrykcyjne i przez sześć lat ich obowiązywania sądy wydały tylko kilkadziesiąt orzeczeń pozytywnych dla dłużnika. Zmiany wprowadzone nowelą Prawa upadłościowego i naprawczego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1306) będą miały również wpływ na system wymiany informacji gospodarczych.
- Trzeba pamiętać, że na skutek umorzenia długu przez sąd, wierzyciele nie będą mogli przekazywać do BIG informacji gospodarczych o tego rodzaju zobowiązaniach, a dotychczas znajdujące się wpisy w bazach danych będą musiały zostać usunięte – mówi prezes BIG InfoMonitor. - Efektem zmian w ustawie o upadłości konsumenckiej może być również wkalkulowanie w koszt udzielanych usług dodatkowego ryzyka - dodaje.
Źródło: www.infomonitor.pl