W swoim tegorocznym raporcie organizacja opisuje sytuację w zakresie praw człowieka w ponad 90 krajach.
W raporcie ponownie pojawiają się zarzuty wobec Polski o udostępnienie CIA pomieszczeń dla tajnych więzień w 2003 r. HRW stwierdza, że dokumenty lotnicze otrzymane przez dwie organizacje obrony praw człowieka w Polsce "potwierdzają, że w 2003 r. co najmniej sześć samolotów CIA z więźniami wylądowało w Polsce".
Przypomina, że trwa rozpoczęte w 2008 r. śledztwo w sprawie domniemanego udziału Polski w programie wywożenia terrorystów przez CIA do innych krajów. "Pewne doniesienia sugerują, że prokuratura rozważa wysunięcie zarzutów zbrodni wojennych przeciw byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i innym wysokim przedstawicielom rządu" - piszą autorzy raportu, nie podając, o jakie doniesienia chodzi. Przypomina też, że "prowadzący sprawę prokurator powiedział, iż zbada m.in. kwestię domniemanego zatrzymania i torturowania Saudyjczyka w więzieniu CIA w Polsce".
Powołując się m.in. na raport Europejskiej Komisji Przeciw Rasizmowi i Nietolerancji przy Radzie Europy (ECRI), HRW wypomina też Polsce "dyskryminację pod względem rasy, płci i tożsamości seksualnej", co według organizacji "pozostaje poważnym problemem".
HRW przypomina, że ECRI "wyraziła troskę z powodu niewystarczającego zajęcia się przez Polskę sprawą dyskryminacji Romów i obywateli innych państw w zakresie edukacji, (wynajmu i sprzedaży) mieszkań, zatrudnienia i zdrowia".
Organizacja wspomina o czekającej na uchwalenie w Sejmie ustawie przeciw dyskryminacji, która w styczniu miałaby wejść w życie. Zwraca jednak uwagę, że "koalicja 40 grup skrytykowała tę ustawę jako nie gwarantującą ochrony przed dyskryminacją na podstawie orientacji seksualnej, niesprawności, wieku lub religii".
W raporcie przypomina się, że w marcu ub.r. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, iż Polska "stosuje bezprawną dyskryminację par homoseksualnych, odmawiając im tej samej ochrony w wynajmie i sprzedaży mieszkań oraz tego samego prawa dziedziczenia, jakimi cieszą się nie będące małżeństwami pary heteroseksualne".

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)