Gowin odniósł się też do czwartkowej wypowiedzi prezydenta Bronisława Komorowskiego dla PAP dotyczącej związków partnerskich. Komorowski ocenił, że warto rozważyć odstąpienie od nowej ustawy, by uniknąć ryzyka niekonstytucyjności, a pójść w kierunku nowelizacji ustaw istniejących.

"Opinia pana prezydenta jest zbieżna z tym, co sam postulowałem od dawna. Jestem przekonany o niekonstytucyjności wszystkich trzech projektów (o związkach partnerskich), które zostały przez Sejm odrzucone. Widzę natomiast potrzebę wprowadzenia zmian w ustawach szczegółowych, które - bez instytucjonalizacji związków partnerskich, zwłaszcza związków homoseksualnych - równocześnie ułatwiałyby wspólne pożycie osobom, które pozostają w nieformalnych związkach" - powiedział PAP Gowin.

Minister odniósł się też do piątkowej wypowiedzi premiera Donalda Tuska, iż należy skłonić parlamentarzystów - również tych z PO - aby pozwolili na dyskusję w komisji sejmowej nad wszystkimi projektami dotyczącymi związków partnerskich.

Gowin ocenił, że do komisji powinien zostać skierowany również projekt przygotowany przez środowisko konserwatywne w PO. Dopytywany, czy chodzi o projekt Jacka Żalka, Gowin odparł, że Jacek Żalek przygotował pewne propozycje, podobnie jak Lidia Staroń z grupą posłanek. "Myślę, że w klubie PO odbędzie się teraz debata w tej sprawie, a z klubu wyjdą dwa projekty" - dodał minister.(PAP)

laz/ par/ ura/