Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin wziął w środę udział w trwających w dniach 27-30 listopada w Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Suchej X Warsztatach Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego.
Celem warsztatów jest pogłębienie wiedzy w zakresie legislacji oraz doskonalenie procesu tworzenia prawa i technik legislacyjnych wśród prawników – legislatorów zatrudnionych głównie w rządowych i parlamentarnych służbach prawnych.
Minister sprawiedliwości podkreślał, że co roku w Polsce tworzy się tysiące nowych skomplikowanych, niespójnych i niestabilnych przepisów. - Do deregulacji potrzebna jest nie tylko wola polityczna, ale przyjęcie nowych i skutecznych mechanizmów proceduralnych - mówił  Gowin.
Wśród zagadnień, nad którymi trwają obecnie prace w zakresie reformy rządowego procesu legislacyjnego minister wyróżnił:
1) kwestię przejrzystości procesu legislacyjnego, począwszy od etapu pre-legislacyjnego, poprzedzającego powstanie założeń i projektów ustaw;
2) kwestię konsultacji społecznych i udziału interesariuszy w stanowieniu prawa;
3) problem rzetelności i metodologii oceny skutków regulacji zarówno przed wprowadzeniem nowych przepisów jak i po pewnym okresie ich funkcjonowania.
Jak podkreślił Jarosław Gowin, pionierem we wprowadzaniu w życie praktyki określanej mianem lepszej regulacji (better regulation) było Ministerstwo Gospodarki, gdzie konsekwentnie wprowadzane są standardy w zakresie oceny skutków regulacji, zarówno ex-ante, jak i ex-post. Tam też trwają przygotowania nad uruchomieniem pilotażowej elektronicznej platformy konsultacji społecznych.
Obecnie trwają prace nad przyjęciem przez Radę Ministrów Programu „Lepsze Regulacje” na lata 2012-2015”, który przewiduje szereg istotnych działań w zakresie reformy legislacji, za których wdrożenie odpowiedzialne będą przede wszystkim Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Rządowe Centrum Legislacji i Ministerstwo Gospodarki.
- Chciałbym zaproponować, aby rozwiązania, o których dzisiaj dyskutujemy, docelowo przyjęły formę ustawy nakładającej na administrację rządową obowiązek – poza szczególnymi przypadkami – stosowania się do określonych w niej procedur i zasad – kontynuował minister sprawiedliwości. - Konsultacje społeczne powinny odbywać się także przed przystąpieniem do prac legislacyjnych. W moim przekonaniu tylko taka forma implementacji narzędzi, o których dzisiaj dyskutujemy, zapewni szybką i skuteczną poprawę w zakresie regulacji gospodarczych – zakończył minister Jarosław Gowin.|

Podczas warsztatów dyskutowano m.in. o:
- Wpisaniu deregulacji w sam proces stanowienia prawa;
- Rozbudowaniu etapu pre-legislacyjnego, etapu formułowania, konsultowania i analizy problemu potencjalnie regulacyjnego;
- Precyzyjnym określaniu i egzekwowaniu odpowiedzialności za ocenę skutków regulacji i projektów aktów prawnych;
- Roli Najwyższej Izby Kontroli w rzetelnej ocenie ekonomicznych skutków regulacji;
- Ocenie ekonomicznych skutków regulacji (ex post i ex ante);
- Systemowym wygaszaniu zbędnych lub zbyt dotkliwych przepisów poprzez stosowanie klauzul wygaszających (sunset clause) i mechanizmu „1 za 1” (one in, one out);
- Regulacji ustawowej rządowego procesu legislacyjnego.