w siedzibie BCC odbyła się w poniedziałek konferencja zorganizowana przez Business Centre Club, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Helsińską Fundację Praw Człowieka i Krajową Izbę Gospodarczą pt. „Państwo wrogiem przedsiębiorcy?” Była ona nawiązaniem do wydarzenia sprzed trzech lat (31 marca 2010 r.), kiedy to wystosowany został „Apel do rządzących” w sprawie podjęcia działań na rzecz naprawy źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości.
Organizatorzy konferencji przypomnieli, że w ciągu trzech lat odbyło się również kilka innych spotkań, m.in.: 7 lutego
2011 r. – „Wymiar sprawiedliwości przyjazny przedsiębiorcy?” oraz 14 września 2011 r. – „Co mogą służby?” w trakcie których poczynionych zostało wiele ustaleń.
Podczas poniedziałkowe konferencji 22 oceniono, co od tego czasu udało się naprawić, a które problemy pozostają aktualne.
Uczestniczący w debacie minister sprawiedliwości Jarosław Gowin stwierdził, że podczas wielu już odbytych debat, wywiązał się dialog pomiędzy biznesem a wymiarem sprawiedliwości. - Resortowi sprawiedliwości w szczególny sposób zależy na usprawnieniu i ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Dlatego, w dalszym ciągu minister sprawiedliwości będzie podejmował decyzje mające na celu usprawnienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - mówił.
W trakcie spotkania minister Jarosław Gowin przypomniał niektóre z podejmowanych w ostatnim czasie działań Ministerstwa Sprawiedliwości. Zaznaczył, że w trakcie procesu legislacyjnego jest szereg projektów o bardzo doniosłym znaczeniu, a ponadto wprowadzane są zmiany pozalegislacyjne, które pozwolą między innymi na skrócenie długości postępowania sądowego. Minister  wspomniał między innymi o projekcie ustawy o prokuraturze, o reformie prawa upadłościowego i naprawczego, która ma na celu przede wszystkim udrożnienie procedur restrukturyzacyjnych, realizujących politykę drugiej szansy, a nadto usprawnienie postępowań upadłościowych (likwidacyjnych). - Reforma tzw. jednego okienka, niedawno została przyjęta przez Komitet Rady Ministrów – powiedział w trakcie debaty minister sprawiedliwości. Jak podkreślał, zmierza ona do uproszczenia procedur i skrócenia czasu niezbędnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej podlegającej rejestracji w KRS – zaznaczył.
Mniej pozytywnie na ten temat wypowiadają się sami przedsiębiorcy. Z przeprowadzonego przed konferencją sondażu wynika, że przedsiębiorcy jednogłośnie (100 proc. respondentów) opowiedzieli się za gruntowną reformą wymiaru sprawiedliwości zmierzającą do skrócenia długości postępowania sądowego. Ponad 90 proc. uważa, że nadal wszelkie przypadki nadużycia władzy przez sędziów, prokuratorów i urzędników nie są należycie wyjaśniane. Także blisko 90 proc. jest zdania, że sędziowie i prokuratorzy powinni ponosić odpowiedzialność finansową i karną za popełnione błędy. Aż 98,9 proc. pytanych przedsiębiorców uznało, że ciągle aktualny jest postulat, aby  sędziowie i prokuratorzy byli objęci obowiązkiem doszkalania się w zakresie funkcjonowania mechanizmów gospodarczych.