Pozyskiwanie terenów przez podmioty publiczne pod budowę infrastruktury sportowo-turystycznej to cel projektu ustawy o szlakach narciarskich, nad którym toczą się prace w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Prawo szlaku ma umożliwić budowę tras narciarskich, szlaków turystycznych i wyciągów górskich. Planowym zmianom sprzeciwiają się przedstawiciele Federacji Obrony Podhala.
Proponowane rozwiązania mogą też budzić wątpliwości natury konstytucyjnej. Dotyczy to zwłaszcza wprowadzenia możliwości dokonywania wywłaszczeń pod szlaki. Konstytucja jasno bowiem stanowi, że wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne (art. 21 ust. 2).
Ponadto ustawa zasadnicza stanowi, że wszelkie ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób (art. 31 ust. 3).
-
Nie każdy cel publiczny uzasadnia działanie, jakim jest wywłaszczenie. Nie wystarczy więc samo odwołanie się do celu publicznego, by zastosować taką procedurę. Trzeba jeszcze brać pod uwagę, czy należycie respektowana jest zasada proporcjonalności takiej ingerencji i czy nie ma innej drogi rozwiązania danej sprawy - mówi
dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: Gazeta Prawna