Od 1 stycznia 2011 r. opłaty za wstęp do parków narodowych nie będą już przychodami gospodarstw pomocniczych tychże parków. W związku wejściem w życie ustawy o finansach publicznych gospodarstwa te ulegną bowiem likwidacji, a opłaty staną się dochodami budżetu państwa. Ta zmiana nie znosi jednak obowiązku przeznaczania 15% wpływów ze sprzedaży biletów wstępu za każdy kwartał na dofinansowanie działalności ratowniczej specjalistycznych organizacji ratowniczych - GOPR i TOPR działających na terenie danego parku. Środki te od 1 stycznia 2011 r. nadal będą wspomagać ich działalność. Wynika to z ustawy z 27 sierpnia 2009 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych, w której w art 63 przewidziano od 1 stycznia 2011 r. zmianę art 12 ust. 9 ustawy o ochronie przyrody. Szczegółowy sposób przekazywania środków  zostanie określony.
Ponadto w nowym roku zacznie także obowiązywać zmiana ustawy o ochronie przyrody przekształcająca parki narodowe w państwowe osoby prawne. Dzięki temu będą one mogły zatrzymywać uzyskane przez siebie przychody i przeznaczać je na cele związane z własną działalnością i ochroną przyrody.
Po zmianie formy organizacyjno-prawnej parków narodowych, kwestie dotyczące przekazywania do GOPR i TOPR wpływów w wysokości 15  proc.  z tytułu sprzedaży biletów wstępu do parków, nie zmienią się - wynika z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska .

W Polsce działają 23 parki narodowe. W każdym z nich działało 1 gospodarstwo pomocnicze.  W 2008 roku, z tytułu wpływów ze sprzedaży biletów wstępu, Parki Narodowe przekazały GOPR i TOPR  łącznie ok. 1 miliona  złotych.