W wydarzeniu biorą udział m.in. zespoły z Nowego Jorku, Toronto, Dubaju, Londynu, Dublina, Hong Kongu, czy Berlina. Polska edycja odbędzie się w Warszawie w przestrzeni HubHub (ulica Postępu 14). Innowacyjne rozwiązania, nad którymi będą pracować uczestnicy hackathonu, mają być przydatne dla sektora prywatnego, publicznego lub konsumentów.

Czytaj też: GLH 2018: firmy informatyczne wchodzą na rynek prawny

Technologia łączy się z prawem
- Od lat dostarczamy profesjonalnej informacji oraz narzędzi, łącząc technologię z prawem – mówi Włodzimierz Albin, prezes wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, które jest współorganizatorem polskiej edycji Global Legal Hackathon. Zmieniamy nasze produkty i inwestujemy w innowacyjne rozwiązania. Dlatego udostępnimy nasze systemy, takie jak System Informacji Prawnej LEX oraz dostęp do bazy prawa poprzez API, uczestnikom tego hackathonu. Mam nadzieję, że którejś z drużyn uda się stworzyć innowacyjny produkt dla prawników, administracji publicznej albo biznesu, którym mogłyby się zainteresować takie wydawnictwa, jak nasze – dodaje Włodzimierz Albin. Byłoby świetnie, gdyby ten konkurs zaowocował nowymi start-upami na polskim rynku - jesteśmy gotowi pomóc w ich biznesowym wdrożeniu – zapewnia prezes WK.

Czytaj też: Legal Hackathon i maraton start-upów czyli technologia w służbie prawu

Technologia pomoże prawnikom
Praca prawników w dużej części składa się z powtarzalnych, czasochłonnych czynności, takich jak ustalanie stanu faktycznego czy analiza obszernej dokumentacji. Takie zadania idealnie nadają się do automatyzacji. – Zautomatyzowane rozwiązania będą nas wspierać nie tylko w odnalezieniu odpowiedniej normy prawnej czy jej przypisaniu do określonego stanu faktycznego, ale też np. w przewidywaniu wyniku sporu i w prowadzeniu standardowych spraw – mówi adwokat Krzysztof Wojdyło, wspólnik odpowiedzialny za praktykę prawa nowych technologii kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Wskazuje, że zadaniem prawników będzie wówczas pomoc w najbardziej wymagających intelektualnie sprawach, wymagających głębszego, humanistycznego podejścia do coraz bardziej skomplikowanych norm prawnych.

Świat prawników i urzędników coraz częściej przenika się ze światem nowych technologii.
- Machine learning, blockchain czy sztuczna inteligencja to tylko niektóre rozwiązania , które już teraz ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków milionom osób. Dobrym przykładem jest program LEX Edytor, który wspiera pracę z dokumentami prawnymi. Pomaga m.in. sędziom, urzędnikom czy adwokatom tworzyć i aktualizować pisma, umowy oraz inne dokumenty powołujące się na przepisy lub orzeczenia – wskazuje Marcin Kleina, dyrektor biura projektów i rozwoju w Wolters Kluwer Polska.

Współpraca różnych środowisk
W ramach jednego zespołu swoje umiejętności połączą programiści, prawnicy, kierownicy projektów, analitycy, specjaliści od baz danych czy osoby zajmujące się interfejsem użytkownika.
- W wielu badaniach przedsiębiorcy i obywatele wskazują na zbyt dużą biurokrację, niezrozumiałość prawa i jego niedostępność. Jednym z wyzwań, jakie przed nami stoją jest poszukiwanie rozwiązań, które poprawią sytuację w tym zakresie. Wydaje się, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest tworzenie mądrego prawa i jednocześnie wspieranie organów administracji, takich jak sądy, w tym, by wykorzystując nowe technologie mogły jak najefektywniej służyć obywatelom. Tym, co dzisiaj ma ogromną wartość, to kooperacja różnych środowisk. Oddolny i społeczny charakter takich inicjatyw, takich jak Global Legal Hackaton pozwala na twórcze poszukiwania i wyznaczanie kierunków, które nie mają szansy powstać w innej przestrzeni – mówi Dagmara Krzesińska, prezes Fundacji Koalicji na rzecz Polskich Innowacji.

Najlepsi zmierzą się w Nowym Jorku
Wielki finał Global Legal Hackhaton nastąpi w niedzielny wieczór (25.02), kiedy to specjalnie powołane jury rozpocznie ocenę projektów i wyłoni zwycięzcę.  Osiem najlepszych zespołów z całego świata zmierzy się w finale w Nowym Jorku!
Organizatorzy wydarzenia to Wolters Kluwer Polska, Wardyński i Wspólnicy oraz Koalicja na Rzecz Polskich Innowacji.
 
Przyłącz się do Global Legal Hackaton www.legalhackathon.pl>>