LegalTech pełen mitów

- Wbrew powszechnym opiniom LegalTech wcale nie jest zjawiskiem nowym. Pierwsze organizacje dotyczące LegalTechu powstały już w latach osiemdziesiątych, gdzie jeszcze samo używanie komputerów nie było powszechne. Głównym celem LegalTechu nie jest też zastąpienie prawników robotami i sztuczną inteligencją, to raczej technologia, która wspiera wykonywanie zawodu prawnika. Edytory tekstu, poczta elektroniczna, drukarki, czy systemy informacji prawnej to już dobrze znane elementy LegalTechu – wyjaśnił Tomasz Zalewski, jeden z jurorów polskiej edycji Global Legal Hackathon.

Czytaj też: Legal Hackathon i maraton start-upów czyli technologia w służbie prawu

NewLaw – firmy informatyczne na rynku usług prawnych

- Równolegle w latach 2008-2018 zaszły istotne zmiany w sektorze usług prawnych związane z pojawieniem się firm określających się jako NewLaw (alternative legal service provider). Są to firmy, które zaczęły świadczyć usługi prawne, ale które mówiły otwarcie, że nie są tradycyjnymi prawnikami. W ostatnim czasie widać to doskonale na przykładzie wdrażania regulacji dotyczących RODO. Nagle firmy informatyczne zaczęły obsługiwać klientów i oferować dokładnie te same usługi, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla tradycyjnych kancelarii prawniczych, tłumaczył przedstawiciel Fundacji LegalTech.Nowoczesne narzędzia już w codziennej pracy prawników

- Bez sprawnych narzędzi do pracy zespołowej nie da się pracować zdalnie, analityka pozwala na określenie rzeczywistych kosztów usług prawnych, technologia pozwala na tworzenie „produktów” prawniczych, częściowo samoobsługowych, które mogą sprzedawać wyspecjalizowani sprzedawcy. Technologia pozwala na realną zmianę sposobu świadczenia doradztwa prawnego. Być może wkrótce klienci będą oczekiwać od prawników określonych standardów technologicznych - podsumował Tomasz Zalewski.

Czytaj też: Global Legal Hackathon: prawnicy i programiści połączą siły

Przełom dopiero przed nami

- Już teraz jest dużo rozwiązań z zakresu LegalTech ale one jeszcze nie trafiają do codziennej pracy, choć prawnicy dostrzegają korzyści z technologii i zaczynają po nią coraz odważniej sięgać. Należy przede wszystkim skupić się na użytkownikach i projektować rozwiązania z perspektywy ich potrzeb, zakończył Tomasz Zalewski.

Wolters Kluwer Polska jest jednym ze współorganizatorów Global Legal Hackathon.