African Investment Group posiada koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów w Senegalu. Dzięki transakcji Grupa Azoty Police stała się pierwszą polską firmą z branży chemicznej, która posiada dostęp do własnych surowców. Uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych, już w przyszłym roku pozwoli zaoszczędzić spółce ok. 30 mln zł. Z Senegalu do Polski może przypływać docelowo do miliona ton surowca fosforowego rocznie. Szacunkowa wielkość złóż to ok. 56 mln ton fosforytów  i półtora miliona ton piasków ilmenitowych. Plany kolejnego etapu inwestycji zakładają uruchomienie produkcji kwasu fosforowego.

"Inwestycja w złoża to początek ekspansji spółki na rynkach afrykańskich, a Senegal będzie stanowić centrum produkcji i dystrybucji nawozów do innych krajów w Afryce. Aby zoptymalizować cały proces statki transportujące surowce do Polic, w drogę powrotną będą zabierać nawozy przeznaczone na sprzedaż na rynki afrykańskie. Za kilka lat planujemy uruchomić własną produkcję kwasu fosforowego" – informuje Krzysztof Jałosiński, Prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Obsługę prawną transakcji po stronie warszawskiego biura Gide Loyrette Nouel zapewnili Paweł Grześkowiak i Marta Karmińska a z biura paryskiego Leila Hubeaut, Alix Deffrennes oraz Barthélemy Littot.
"Nasza kancelaria od wielu lat obecna jest jako doradca przy licznych projektach inwestycyjnych międzynarodowych spółek realizowanych w Afryce. Ogromnie cieszy nas, że mamy obecnie możliwość wykorzystania tych doświadczeń do wspierania również polskich inwestycji" - powiedział Paweł Grześkowiak, nadzorujący obsługę prawną transakcji.

Senegal to kraj stabilny politycznie i gospodarczo. To jedno z ośmiu państw Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Walutowej. Jest jednym z najszybciej rozwijających się demokratycznych państw Afryki.