Pomoc de minimis, udzielana na warunkach i w trybie określonym w projektowanym rozporządzeniu, dotyczy udzielania poręczeń przez fundusze poręczeniowe z kapitału, który został im przekazany w latach ubiegłych.
Fundusze poręczeniowe otrzymały środki na podstawie art. 6b ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. 2007 r. Nr 42, poz. 275, z późn. zm.), w ramach projektów, którymi PARP zarządzała w przeszłości, a okres trwałości tych projektów dobiegł końca. Na mocy umów zawartych między PARP a funduszami poręczeniowymi, środki, które są funduszom zwracane w związku z wcześniej udzielonymi przedsiębiorcom poręczeniami, pozostają w funduszach poręczeniowych, a więc nie podlegają zwrotowi, z zastrzeżeniem, iż mają być przeznaczone na udzielanie poręczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Ostatnie środki finansowe na dokapitalizowanie funduszy poręczeniowych zostały przez PARP rozdysponowane w ramach „Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw w latach 2004-2006” w czwartym kwartale 2008 roku. Również w tym przypadku, fundusze poręczeniowe zwrócone środki w ramach wcześniej udzielonych poręczeń przeznaczają na udzielanie poręczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Rozporządzenie stwarza warunki umożliwiające podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki, dzięki udzielaniu pomocy de minimis mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorcom, dla których pozyskanie pożyczek i poręczeń na warunkach rynkowych byłoby niemożliwe, co z kolei mogłoby prowadzić do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez te podmioty.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.mg.gov.pl, stan z dnia 6 lipca 2011 r.