Właśnie temu problemowi poświęcona była konferencja zorganizowana przez Fundację „Itaka” z udziałem m.in. Jacka Cichockiego - Ministra Spraw Wewnętrznych i Marka Michalaka - Rzecznika Praw Dziecka. Wśród publiczności znaleźli się kuratorzy, sędziowie, adwokaci, a także przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Ryszard Kalisz.
Prelegenci przedstawili obowiązujące przepisy karne i cywilne, wskazując ich braki i pożądane kierunki zmiany. Szczególną uwagę poświęcono konieczności wyposażenia kuratorów sądowych w kompetencje umożliwiające zapewnienie bardziej efektywnego wykonywania wyroków i postanowień sądowych. Zwrócono uwagę, że na gruncie obecnych przepisów kurator nie może np. dokonać przymusowego wejścia do lokalu mieszkalnego pod nieobecność właściciela mieszkania lub gdy ten sprzeciwia się, nawet jeżeli istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w mieszkaniu znajdują się dzieci, które mają zostać odebrane.
Uczestnicy konferencji byli zgodni co do konieczności nowelizacji kodeksu karnego w ten sposób, aby zapewnić penalizację porwań rodzicielskich lub innych form bezprawnego utrudniania kontaktów z dzieckiem przez drugiego rodzica. Obecnie obowiązujące przepisu uniemożliwiają karanie rodziców posiadających pełną władzę rodzicielską.
Ciekawym punktem programu konferencji była prezentacja Maartje Schulte z holenderskiej organizacji International Child Abduction Centre. Przedstawiła ona holenderskie przepisy, doświadczenia i podejmowane działania organizacji w zakresie porwań rodzicielskich. Organizacja International Child Abduction Centre zajmuje się przede wszystkim problematyką porwań rodzicielskich, głównie o charakterze międzynarodowym.

Źródło: HFPCz